GeriEkonomi Oral: 39.8 katrilyon vergi geliri tahsil ettik
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Oral: 39.8 katrilyon vergi geliri tahsil ettik

Maliye Bakanı Sümer Oral, 2001 yılı sonu itibariyle 39.8 katrilyon vergi tahsilatı gerçekleştirildiğini bildirdi. Oral, faiz dışı bütçe fazlasının ise öngörülen 11.4 katrilyonun bir hayli üzerinde gerçekleşeceğini bildirdi.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük ile Yönetim Kurulu Üyeleri bugün, Maliye Bakanı Sümer Oral'ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü.

Görüşmenin ardından gazetecilere bir açıklama yapan ve sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Oral, görüşmede ekonomik sorunları ele aldıklarını, daha çokta sanayi ile üretimin sorunlarının görüşüldüğünü bildirdi.

Yatırım ve üretim hevesinin tekrar canlandırılması gerektiğini belirten Bakan Oral, temel meselenin üretim ve yatırımın canlandırılması olduğunu ve bu hedefin canlandırılması üzerinde durduklarını kaydetti.

2002 yılının henüz 20 gününün geride bırakıldığına dikkat çeken Oral, ancak 2002 yılına ekonomik bakımdan çok daha olumlu ve sağlam bir çizgi içinde girildiğini söyledi.

Özellikle mali politikalar ve bütçe üzerinde son derece etkin bir uygulama yapıldığını ve hedeflerin üzerinde gerçekleşmeler sağlandığını belirten Oral, şunları kaydetti:

"Biz 2001 yılının gelir ve vergi rakamlarını kesin şekilde elde ettik. Harcamalar bu ayın sonu itibariyle mahsup işlemleri olduğu için kesin rakamı ortaya çıkarmada biraz vakit alacak, ama Kasım sonuçları itibariyle dediğimiz rakamlar çok daha olumlu gerçekleşecek. Vergi gelirlerimiz de öngördüğümüz Kasım sonuçları itibariyle yıllık hedef olarak düşündüğümüz rakamın da üzerinde gerçekleşti.

Bilindiği gibi bütçe ile 37.7 katrilyonluk bir vergi hedefi öngörülmüştü. Daha sonra bunu 38.8 civarında öngörmüştük. Ama yıl sonu itibariyle 39.8 katrilyon vergi geliri tahsil edilmiştir. Bu da gösteriyor ki 2001 yılında faiz dışı bütçe fazlası, ki programın kredibilitesi bakımından son derece önemlidir. Öngörülen 11.4 katrilyonun bir hayli üzerinde gerçekleşecektir."

Bütçe hedeflerinin beklenenin üzerinde gerçekleşmesinde hem ekonomide yaşanan olumlu havanın, hem de 2002 yılı bütçesinin sağlam temeller üzerine oturmasından kaynaklandığını da belirten Bakan Oral, bu ekonomik politikalarının esas amacının 2002'ye daha sağlam ve olumlu bir havayla girmek olduğunu kaydetti.

Ancak, 2002`de de işi son derece sıkı ve ciddi ele almak gerektiğini belirten Oral, bütçe maliye politikalarının kararlılıkla uygulanması gerektiğini bildirdi. Oral, "2002 sonunda da bugün olduğu gibi hedeflerin yakalanması halinde Türk ekonomisinin çok daha rahat bir ortama kavuşacağı kesindir" dedi.

İSO BAŞKANI KÜÇÜK

İSO Başkanı Tanıl Küçük de uzun ve kısa vadede sanayinin canlandırılması için neler yapılması gerektiğini tartıştıklarını belirtirken, uzun vadede giderlerlerin nasıl masraf yazılabileceği ve enflasyon muhasebesinin nasıl gerçekleştirileceği konularını ele aldıklarını kaydetti.

Maliye Bakanı Oral, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük ve Yönetim Kurulu Üyelerini kabulünde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, "Görev tazminatlarının düzenlenmesiyle ilgili, kaynakta 200 trilyon bulunmasına rağmen çok fazla talep bulunduğunu" hatırlatması üzerine Oral, 631 sayılı KHK'nın Bakanlar Kurulu'na kamuda ücret adaletini düzenleme konusunda yetki verdiğini hatırlattı.

Bu yetkinin de ancak Bakanlar Kurulu tarafından verilebileceğini belirten Oral, kararname ve onu oluşturan yetki kanununun, bu düzenlemeyi 5 yıllık bir süre içerisinde yapmayı öngördüğünü anlattı.

"İLK DÜZENLEME YAPILMAK ÜZERE"

Bununla ilgili ilk düzenlemenin de yapılmak üzere olduğunu ifade eden Oral, Maliye, Devlet Personel Başkanlığı ve Başbakanlık'ın bu hazırlıkları yürüttüğünü ifade etti.

Söz konusu kararnamedeki düzenlemelerin, bütçe imkanları içerisinde gerçekleşebileceğine dikkati çeken Bakan Oral, "imkanımız sizinde belirttiğiniz büyüklüktedir. Ücret adaletini sağlama konusunda bir ilk adım atılmaya çalışılmaktadır" dedi.

657 sayılı kanuna göre Türkiye'de 10 tane hizmet sınıfı bulunduğunu, bunun dışında Üniversite Personel Kanunu, hakim-savcı ve bu meslekten sayılanlar ile 916 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Kanunu bulunduğunu anlatan Sümer Oral, bu sınıfların hepsinin ayrı ayrı talepleri bulunduğunu söyledi.

Oral, "Biz kararname hazırlanırken, (şu talep yerinde bu talep yerinde değil) gibi bir tartışma ortamında kesinlikle olmadık. (Şu gruba aman verilmesin şu gruba verilsin, şu olur) tartışmaları içerisini de girmedik" dedi.

SİSTEM, 5 YIL İÇERİSİNDE DÜZELTİLECEK

Ancak, bütün sınıfların bu konuda haklı talepleri olabileceğini ve bu yönde talepler de bulunduğunu anlatan Oral, adaletli olmayan ücret sisteminin 5 yıl içerisinde düzeltilmesi konusunda, mevcut imkanlar içerisinde nasıl bir adım atabileceklerini araştırdıklarını kaydetti.

Bunun çalışmasının halen devam ettiğini ifade eden Oral, en kısa zamanda sonucu varmaya çalıştıklarını ve bunun çok uzun sürmeyeceğini kaydetti.

Bir gazetecinin İçişleri Bakanı'nın "polislerin maaşlarının yeniden düzenlenmesini" istediğini hatırlatması üzerine de Bakan Oral, "polislerin çalışma şartlarını İçişleri Bakanımız nasıl değerlendiriyorsa, biz de öyle değerlendiriyoruz. Bizim farklı bir görüşümüz yok. Sayın Yılmaz ve Sayın Bahçeli'ye de intikal etmiş bir durum da yok" şeklinde konuştu.

Ortada bir kararname bulunduğunu ve ekonomik imkanlarında belli olduğunu anlatan Oral, bu konuda bu konuda neler yapılabileceğinin üzerinde durduklarını kaydetti.

Hizmet sınıfları ile ilgili herhangi bir düzenlemeyi ortaya getirmediklerini de ifade eden Oral, meseleyi genel olarak ele aldıkları ifade ederken, "basında ben de okuyoum ama anlatıldığı şekilde, böyle bir farklı düşünce kesinlikle olmaz" diye konuştu.

Bir diğer gazetecinin, İçişleri Bakanını Rüştü Kazım Yücelen'in "polis ücretlerinin düzeltilmesiyle ilgili bir talebinin olup olmadığını" sorması üzerine de Oral, İçişleri Bakanı'nın kısa bir süre önce kendisini ziyaret ederek bu konudaki taleplerini dile getirdiğini söyledi.

"BİR ÇOK BAKAN ARKADAŞ ARADI"

Ancak, kendisini bu konuyla ilgili birçok bakan arkadaşının aradığını ve kendi personeliyle ilgili iyileştirme istediğini belirtenOral, bugün de Adalet Bakanı'nın aradığını bildirdi.

Oral, şöyle dedi: "Maliye Bakanı'na talepler gelir. Ama o talepleri karşılamak hep birlikte olacak. Hükümetin çıkaracağı bir kararnamedir. Onu oluşturmaya çalışıyoruz ama kesinlikle bir farklı düşünce içinde değiliz. En iyi çözümü bulmaya çalışıyoruz ama kaynağımız kıt olunca, tabii bu o kadar kolay olmuyor. Bir yerde de, programı zedelemememiz gerekiyor. Zedelediğimiz zaman, bir çok şeyin zedelendiğinin farkına hemen akabinde varırız."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle