GeriEkonomi "Orada nasıl halay oynarsam Ege'de de zeybek oynarım"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Orada nasıl halay oynarsam Ege'de de zeybek oynarım"

"Orada nasıl halay oynarsam Ege'de de zeybek oynarım"
refid:16747486 ilişkili resim dosyası

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, Diyarbakır ziyareti sırasında poşu takarak halay çekmesini eleştiren İzmir Ticaret Odası Başkanı'na "Orada nasıl halay oynarsam Ege'de de zeybek oynarım, böyle bir ayrımcılığı açıkçası ben yadırgadım" dedi.

Boyner böyle halay çekmişti / Foto galeri

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, “Türkiye'de yargının gerçekten, sadece yargıya bakış, tarafsızlık ve bağımsızlık değil, aynı zamanda kapasitesiyle, yapısıyla bir reformdan geçmesi gerekiyor” dedi. Boyner, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu parti genel merkezinde ziyaret etti.

Basına kapalı ziyaretin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan ve sorularını yanıtlayan Boyner, TÜSİAD'ın 40. yıl faaliyetlerini tanıtmak, siyasi parti genel başkanlarını bu faaliyetlere davet etmek ve yaklaşan genel seçimler öncesi seçim bildirgeleri hakkında görüşmek üzere ziyaretler düzenlediklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu'nu genel başkanlığa seçildikten sonra ilk kez ziyaret etme fırsatı bulduklarını ve yeni yönetimle de tanıştıklarını belirten Boyner, verimli bir görüşme yaptıklarını aktardı.

Boyner, genel seçimlere ilişkin beklentilerinin ne olduğunun sorulması üzerine, kendileri için esas olan iki noktanın, Türkiye'deki demokratikleşme sürecinin devam etmesi ve dünyanın değişen ekonomik düzeni içinde ülkenin daha fazla verimlilik üreten bir konuma kavuşturulması olduğunu belirtti.

Bütün siyasi partilere en geç 1 Martta eğer kullanmayı kabul ederlerse bir kılavuz yollamayı öngördüklerini ifade eden Boyner, bu dokümanda Türkiye'nin önünde durduğunu düşündükleri meseleler ile TÜSİAD olarak geliştirdikleri müktesebatların yer alacağını anlattı.
Boyner, yargıyla ilgili tartışmaları nasıl yorumladığı ve görüşmede gündeme gelip gelmediği sorusunu yanıtlarken de şunları söyledi:

“Bizim TÜSİAD olarak 1998 yılında hazırladığımız bir yargı reformu raporumuz var. Bu sene içinde bunu güncellemeye karar verdik. Şurası artık çok net ortada ki, Türkiye'de yargının gerçekten, sadece yargıya bakış, tarafsızlık ve bağımsızlık değil, aynı zamanda kapasitesiyle, yapısıyla bir reformdan geçmesi gerekiyor. Çünkü gerçekten de vatandaşa kaliteli yargı hizmeti verilemiyor. Bunun için de konunun tüm taraflarının bir araya gelerek çalışması gerekiyor. Tüm siyasi partilerin ve yargının birlikte bu konunun üzerinde durması gerek diye düşünüyoruz. Adaletin daha kısa zamanda yerini bulması, adalet sürecinin işlemesi gerekli, bunun için de ne gerekliyse sanıyorum bunda da herkes hem fikir, görev bölümünün yapılarak bu reformun yapılması gerekiyor.”

“ZEVKLER VE RENKLER TARTIŞILMAZ”

Boyner, Tütün ve Alkol Piyasası Kurumu'nun (TAPDK) tütün mamulleri ile alkollü içkilerin tanıtımına, satışına, sunumuna ve tüketicilere ulaşmasına ilişkin yönetmeliğini nasıl değerlendirdiği yönündeki soruyu yanıtlarken de sorunların yasaklarla değil, özgürleşerek çözülmesinden yana olduklarını ifade etti.

Söz konusu yönetmeliğin çeşitli sektörleri değişik biçimlerde etkileyeceğini, henüz inceleme aşamasında olduklarını belirten Boyner, detaylı incelemelerinin ardından rasyonel bir yanıt verebileceklerini söyledi.

Kars'daki “İnsanlık Anıtı” konusundaki tartışmaların hatırlatılması ve değerlendirmesinin sorulması üzerine ise Boyner, “Zevkler ve renkler tartışılmaz. Sanat ve siyaset iç içe olmamalıdır” yanıtını verdi.

Diyarbakır ziyareti sırasında poşu takarak halay çekmesine İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş'tan tepki geldiğinin ifade edildiği Boyner, değerlendirmesinin sorulması üzerine, şöyle konuştu:

“Kendisi saygı duyduğum bir insan, bu şekilde değerlendirmesine üzüldüm. Kendi de Türkiye'nin dört bir yanında çeşitli toplantılara gidiyor, gayet iyi bilir ki, bu tip çok sayıda iş adamının, iş kadınının olduğu toplantılarda zaman zaman halay da çekilir, şarkı da söylenir. Bu o ortamda çok da doğaldır. Ben Egeliyim, zeybeği de gayet iyi oynarım. Ama Diyarbakır da benim vatanım. Türkiye Cumhuriyeti'nin bir ili. Orada nasıl halay oynarsam Ege'de de zeybek oynarım, böyle bir ayrımcılığı açıkçası ben yadırgadım.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle