GeriEkonomi OPEC Nükleer program tartışmasına girmeyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

OPEC Nükleer program tartışmasına girmeyecek

Venezuela, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC), Tahran yönetiminin nükleer programı konusunda İran ve Batılı güçler arasındaki tartışmaya dahil olmayacağını söyledi.

Venezuela Petrol Bakanı Rafael Ramirez, Venezuela'yı ziyaret eden İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez arasındaki görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, “OPEC, İran ile ilgili konuya müdahil olmayacak” diye konuştu.

Ramirez, İran'a yönelik yaptırımların “piyasada istikrarsızlığa sebep olduğunu” ifade etti.

Bu arada Suudi Arabistan, Japonya ya da diğer ülkelerin İran'ın petrolünü satın almaya devam edip etmemesinin “iç mesele” olduğunu bildirdi.

Suudi Arabistan gazetesi El Vatan'ın haberine göre, Japonya Dışişleri Bakanı Koichiro Gemba, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da üst düzey Suudi yetkililerle görüştü. Gazete, Japon yetkililerin dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan'dan, Japonya'nın İran'dan satın aldığı petrolde olası kaybı telafi etmesini istediğini yazdı.

Adını açıklanmasını istemeyen Suudi Arabistan Petrol Bakanlığından üst düzey yetkili El Vatan'a verdiği demeçte, “İran petrolünü satın alıp almamanın Japonya ve diğer ülkelerin karar vereceği bir iç mesele olduğunu” belirtti.

Japonya, geçen yıl 11 Mart'ta meydana gelen deprem ve tsunami felaketinin nükleer reaktörlerin kapanmasına yol açması nedeniyle şu anda daha fazla petrol ve doğalgaz ithalatına bağımlı hale gelmiş bulunuyor.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı Saudi Press Agency (SPA), Japonya Dışişleri Bakanı Gemba'nın, Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali El-Naimi ve diğer üst düzey yetkililerle görüşmesinde, “uluslararası petrol piyasasındaki mevcut durumu ve piyasanın istikrarının önemini” değerlendirdiğini bildirdi.

Geçen hafta perşembe günü sekiz günlük Ortadoğu ziyaretine başlayan Gemba, Suudi Arabistan'dan sonra gittiği Katar'da petrol piyasasında ambargonun etkilerini görüştü. Gemba, Ortadoğu ziyaretini Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) sürdürecek.

Japonya, ABD ve müttefiklerinin İran'a tartışmalı nükleer programı konusunda baskı yapması çabalarını destekliyor. Ancak, özellikle Japonya ve Güney Kore olmak üzere İran petrolünü satın alan Asyalı ülkeler, İran petrolüne olası ambargonun petrol fiyatlarına ve kendi ekonomilerine olumsuz yansımasından endişe ediyorlar.

İran petrolünün önemli ithalatçılarından Çin, Tahran yönetiminin nükleer programıyla ilgili sorunu çözmeyeceği gerekçesiyle İran petrolüne ambargo konulmasına karşı çıkıyor.

İran, ABD ve müttefiklerinin petrolüne ambargo koyması halinde Hürmüz Boğazı'nın kapatacağı tehdidi savuruyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle