Onlara iş bulduk kabul etmediler

Hürriyet Haber
06.03.2005 - 01:26 | Son Güncelleme:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, SEKA İzmit Fabrikası’nda hükümetin iyi niyetinin suiistimal edildiğini söyledi. Erdoğan, ‘Fabrikadaki işçilere iş olanakları yarattık ancak bu önerimiz de kabul edilmedi’ dedi.

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, İzmit SEKA fabrikasında ‘kapatmaya karşı sürdürülen 46 günlük eylemle ilgili olarak ‘iyi niyetlerinin suiistimal edildiğini’ belirtti ve yürütmenin gerekeni yapacağını söyledi. Önceki akşam Kanal 7’de SEKA konusundaki gelişmeleri değerlendiren Erdoğan, SEKA İzmit Fabrikası’nın yıllık 30 trilyonluk zararının ‘iş bulamayanların hakkından alındığı’ görüşünü savundu.

İSTİSMAR KURBANLARI:

Erdoğan, fabrikadaki 750 kişinin ‘istismar kurbanı’ olduklarını söyledi. Fabrikanın ‘şov merkezi’ haline geldiğini, buna daha fazla müsaade etmeyeceklerini belirten Başbakan, konuyla ilgili olarak yargının kararını verdiğini, yürütmenin de gerekeni yapacağını vurguladı.

SENDİKACILAR ÇADIRDA:

SEKA İzmit Fabrikası’nı kapatma kararına karşı 46 günden bu yana fabrikadaki direnişlerini eş ve çocuklarıyla birlikte sürdüren SEKA işçilerine destek kararı alan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve yönetim kurulu üyeleri önceki geceyi Mekanik Atölyesi’nde işçilerle birlikte geçirdi. Kocaeli’ndeki birçok fabrikadaki işçiler de SEKA işçisine destek amacıyla fabrikalarda sabahladı.

KARTONDAN ÇADIR:

Mekanik atölyesinde işçilerin kaldığı kartondan koğuşlara giren Süleyman Çelebi, ‘Amacımız SEKA işçisinin yalnız olmadığını anlatmak. Burada sizinle bir gece geçiriyoruz. Ama unutmayın desteğimiz bir günlük değil sonuna kadar’ dedi.

Türk-İş: SEKA işçisine destek eylemi başarılı

TÜRK-İŞ,
SEKA işçilerine destek olmak ve Türkiye’nin çalışma yaşamındaki sorunları dile getirmek amacıyla gerçekleşen ‘işyerini terk etmeme eylemi’nin başarıyla sonuçlandığını açıkladı. Türk-İş’ten yapılan açıklamada, SEKA işçileriyle dayanışmak ve özelleştirme uygulamalarına karşı çıkmak için gerçekleşen işyerini terk etmeme eylemine destek veren her kurum ve kişiye teşekkür edildi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı