GeriEkonomi Önce IMF sonra CHP
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Önce IMF sonra CHP

Önce IMF sonra CHP
refid:27167305 ilişkili resim dosyası

CUMHURİYET Halk Partisi’nde (CHP) iki genel başkan adayı onun için yarışmadı. 10 yıl önce gelecek vaat eden Türkiyeli iktisatçılar listesinde zirvede olan ve dolu dolu bir akademik kariyerle bugün Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölüm Başkanlığı görevini yürüten Doç. Dr. Selin Sayek Böke artık CHP Parti Meclisi’nin (PM) bir üyesi.

Sayek hem Dünya Bankası, hem IMF kariyerine sahip. Sıkı bir makrocu ve güleryüzlü eğitmen olarak tanınıyor. CHP PM’de üç yeni ekonomist dikkat çekiyor. Eski Maliye Bakanı Zekeriya Temizel, Sayek ve Yasemin Öney Cankurtaran. Bu isimlerin CHP’nin ekonomi politikalarına yön vermesi bekleniyor. Sayek, ODTÜ İktisat’tan birincilikle mezun olduktan sonra yüksek lisans ve doktora için ABD’ye Duke Üniversitesi’ne gidiyor. Sonraki durağı ise Dünya Bankası. Banka’da üç yıl staj yaparak Sayek, Güney Afrika ile Orta ve Doğu Avrupa projelerinde çalıştı. 1999’da Boston’da Bentley College’da yardımcı doçent olarak göreve başlayan Sayek, bu şehrin yoğun akademik ortamının çok faydasını gördü.

2001’de IMF’nin Washington ofisinde ekonomist olarak göreve başlayan Sayek, Afrika Bölümü’nün Uganda Masası’nda iki yıl çalıştıktan sonra Türkiye’ye ve akademik dünyaya dönmeye karar veriyor. Sayek, ABD’deki eğitimin farklı görüşleri duymak ve öncü bilimcilerle beraber olmak gibi avantajları olduğunu hep söyledi. 2003’te Bilkent Üniversitesi’nde yardımcı doçent olan Sayek 2011’den beri doçent ve üniversitenin Ekonomi Bölüm Başkanı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle