GeriEkonomi Önce çiftçiye ’lan’ dedi, sonra prim paketi açıkladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Önce çiftçiye ’lan’ dedi, sonra prim paketi açıkladı

Önce çiftçiye ’lan’ dedi, sonra prim paketi açıkladı
refid:3936600 ilişkili resim dosyası

Bir çiftçiye ’lan’ dediği için eleştrilen Başbakan Tayyip Erdoğan, dün çiftçilere prim müjdesi verdi. Erdoğan, "yüzü gülmeyen" çiftçi ve esnafa, "bir yerde işini de bileceksin" diye akıl vererek, merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın "Benim memurum işini bilir" sözünü akıllara getirdi.

Erdoğan, AKP’nin dünkü Meclis grubunda ekonomik verilere ilişkin bilgiler verdi. Çiftçi ve esnaf kredilerindeki faiz indirimlerini de anlatan Erdoğan, "Türkiye’de artık fabrika bacaları tütüyor, çitfçinin traktörleri harıl harıl çalışıyor" dedi. Erdoğan, şöyle devam etti:

"Çiftçinin, esnafın herkesin yüzü gülüyor, herkesin mi? Şüphesiz gülmeyen de var. Bir yerde işini de bileceksin. Tabii bir yerde rekabet alanı. Artık kimse inim inim inlemiyor, kimse kalkıp köylümüzü çiftçimizi enflasyona faize ezdirdiniz diyemez. Halep oradaysa arşın bankada, Halep oradaysa enflasyon Türkiye’de. Yüzde 30’un üzerindeki enflasyonu 7.7’ye düşürdük. Bu, vatandaşımın cebindeki paranın alım gücünü yüzde 75 arttırmıştır. Bu yıl enflasyon hedefimiz yüzde 5."

ÇİFTÇİYE PRİM MÜJDESİ:

Erdoğan, "Çiftçimize yeni bir müjdeyi vermek istiyorum" diyerek, yeni prim oranlarını da şöyle açıkladı: "Kütlü pamuk, yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi, kanola ve mısıra 2005’te ödenen toplam prim miktarı 678 milyon YTL. Bu yıl primler için ayırdığımız bütçeyi yüzde 30 oranında artırdık ve 810 milyon YTL olarak belirledik. Sertifikalı pamukta geçen yıla göre yaklaşık yüzde 40 artış yaptık ve kg başına prim miktarını 32 YKR olarak belirledik. Ayçiçeğinde 2004’te 13.5 YKR olan prim miktarını yüzde 30 artırıyoruz ve 17.7 YKR’ye çıkarıyoruz. Sertifikalı soyada primi yüzde 43 artırıp kg başına 24 YKR ödüyoruz. 13 YKR olan kanolaya da bu yıl 20 YKR prim veriyoruz. Yine mısırda geçen yıl 2.5 YKR prim vermiştik bu yıl bunu da 5 YKR çıkardık, yani 50 bin TL verdik. Bu yıl da ekim zamanından önce prim ödenmesi çalışmaları başladı."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle