GeriEkonomi Önce Bakan, sonra Başbakan'dan Yunanistan'a destek mesajı geldi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  286
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Önce Bakan, sonra Başbakan'dan Yunanistan'a destek mesajı geldi

Önce Bakan, sonra Başbakan'dan Yunanistan'a destek mesajı geldi
refid:29419915 ilişkili resim dosyası

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, iki gündür Yunanistan'ın borçlarını Türkiye'nin ödemesi yönünde gelen önerilerle ilgili konuştu. Nihat Zeybekci, 'Teklif gelirse, değerlendiririz' derken, AK Parti Grup Toplantısı'nda konuşan Başbakan Davutoğlu da Yunanistan'a destek mesajı verdi.

AK Parti Grup toplantısı için Meclis'e geldiği sırada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Zeybekci, "Böyle bir resmi teklif gelirse, değerlendiririz" dedi.

Bakan Zeybekci'nin ardından, AK Parti Grup toplantısında konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu da Yunanistan'a yardım için ne gerekiyorsa yapabileceklerini söyledi.

"YUNANİSTAN'IN GÜÇLÜ OLMASINI İSTERİZ"
Davutoğlu, "Ekonomik kriz etkilerini göstermeye devam ediyor. Dost ve komşu Yunanistan’ın tablosunu göz önüne alınız. Biz benzer tablolarla karşı karşıya değilsek, AK Parti'nin sayesindedir. Bu kürsüden, komşu Yunanistan’a dayanışma mesajını da iletmek istiyorum. Biz çevremizde barış içinde yaşayacağımız, güçlü ülkeler görmek isteriz. Hiçbir komşumuzun zayıf düşmesinden menfaat duymayız. Yunanistan ekonomik kriz içindeyken, 2011’den itibaren Yunanistan ile işbirliği konseyini bu mantık içinde gerçekleştirdik. Son ziyaretimde, sayın Çipras ile görüşmüştüm. İfade etmiştim. Biz Yunanistan’ın güçlü olmasını isteriz. Ege’nin barış gölü olmasını isteriz. Kıbrıs’ın çözülmesini isteriz. O yüzden Türkiye her türlü işbirliği teklifine olumlu yaklaşacaktır. Ama tabi Yunanistan’ın iç şartları nedeniyle bu mümkün olmadı.Yunanistan’ın ekonomik krizi aşabilmesi içn, elimizden ne gelirse, turizm ticaret alanlarında ne yapmamız gerekiyorsa yapmaya hazırız. Bu çerçevede de Yunanistan’ın ekonomik sorunları karşısında, birlikte atabileceğimiz adımları, karışlıklı oturup konuşmak üzere, daha önce planladığımız işbirliği konseyi için Yunanistan’a gideceğiz" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da yine Yunanistan'a destek verilmesine yönelik konuştu.

Çavuşoğlu, "Ekonomik konuları konuştuk. Fakat bizden bir talebi olmadı. Kendisine de teşekkür ediyorum. en son ankara ziyaret ve NATO dışişleri bakanı toplantısında bir araya geldik. Kendisi hem son referandum çerçevesinde alacakları tedbirler, neler düşündüklerini, AB ile olan görüşmeleri, AB’nin teklifi, bir anlaşma olabileceğine dair ümidini söyledi. Kendisi ümitli olduğunu söyledi" dedi.

"BİZ AÇIKÇA SÖYLEDİK"
Bakan şöyle devam etti:

"Biz açıkça söyledik. Yardımcı olabiliriz yunanistan’a dedik. tabi yunanistan’ın talep etmesi gerekiyor. Suriye ile Yunanistan arasındaki gelişmelerle bir bağlantı kurmamak lazım fakat, biz komşularımızın istikrarlı olmasını isteriz. Ermenistan da buna dahil. Yunanistan’ın da bu ekonomik krizden çıkmasını canı gönülden arzu ederiz. Yunanistan’a borçlarını ödeyelim teklifinin doğru olmadığını düşünüyorum. Bizim bakışımızla, yunan halkının bakışı aynı düzeyde değil. Savunma bakanının işte ege adalarında yapmaya çalıştığı şeyler… Biz çağdaş devlet olarak aynı karşılığı vermedik. Gerekirse tedbirimizi alırız. Onlar bizden talepte bulunursa biz üzerimize düşeni yaparız. Yardım etmek isteriz Yunanistan’a. Yunanistan’a karşı ilişkilerimizi gerginliğe yol açacak şekilde söylemek istemeyiz. Biz yaşamadık mı bunları? Yaşadık, 2000 yılında daha beterini de yaşadık. AK Parti geldi tüm bunları aştık çok şükür. Kendisine de bu örneği verdim. Biz de bunu yaşadık dedim. “Yaşadınız ama siz iktidara geldiniz ama her şeyi düzelttiniz” dedi. Ben de hem tecrübelerimizi paylaşmak isteriz, hemde Türkiye her zaman yanınızda dedik.


Önce Bakan, sonra Başbakandan Yunanistana destek mesajı geldi BU PARAYI YUNANİSTAN'A BİZ VERSEK NE OLURDU

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü Yunanistan'ın 1,6 milyar Euro'luk borcunu Türkiye'nin üstlenmesini ya da sıfır faizli borç vermesini istemişti.

BUGÜN SON GÜN
Yunanistan'ın Uluslararası Para Fonu'na (IMF) 1.6 milyar euroluk borcunu ödemesi bugün son gün. Atina, temerrüte düşerse, belki de euro bölgesinden çıkmasına neden olacak olaylar dizisini başlatmış olacak.

ÇİPRAS İSTİFA EDEBİLİR
Konuya yakın kaynaklar, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in bugün IMF'ye olan borçlarında temerrüte düşmeden önce Yunanistan'a yeni bir son dakika teklifi yaptığını belirtiyor. Başbakan Çipras ise pazar günkü referandumda evet çıkarsa istifa edeceğini açıkladı.

"ANLAŞMAK HERKESİN YARARINA OLUR"
Eski Uluslararası Para Fonu (IMF) danışmanı, Oxford Üniversitesi Küresel Ekonomi Yönetimi Profesörü Ngarie Woods ise İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye yaptığı açıklamada Yunan halkının Avrupa Birliği'nde kalmaktan yana oy kullanacağı tahmininde bulundu.

Woods, Syriza'nın tahminlerinin aksine son günlerde piyasalarda yaşanan panik havasının ardından, Yunan seçmenin daha güçlü şekilde Euro Birliği'nden kalmaktan yana oy kullanacağını belirtti ve "Euro Birliği'nde kalmak maliyetli olsa da Yunan halkı 'birlik' içerisinde kalmak isteyecektir. IMF, Yunanistan'ın borcunun azaltılması gerektiğini başından beri söylüyor. Fakat Avrupa Birliği buna sıcak bakmıyor. Zaten IMF ve Avrupa arasındaki anlaşmazlığın temelinde de bu var" değerlendirmesinde bulundu.

Woods, reditörler ve Yunanistan arasında olası bir anlaşma sağlanmasının herkesin yararına olacağını da vurguladı.

EN AZ YÜZDE 40'IN GİTMESİ LAZIM
Kreditörlerin Yunanistan'a sunduğu şartların kabul edilebilmesi için halkın en az yüzde 40'ının sandığa gitmesi gerekecek. Buna rağmen referandumu destekleyen üç siyasi partinin (Syriza, Bağımsız Yunanlar ve Altın Şafak) en son yapılan genel seçimlerdeki toplam oy oranı yaklaşık yüzde 47 seviyesindeydi.

TOPLAM BORÇ 323 MİLYAR EURO
Yunanistan'ın yüzde 60'ı Euro Bölgesi'ne, yüzde 15'i devlet tahvillerine, yüzde 10'u IMF'ye, yüzde 8'i Yunan bankaları ve yabancı bankalar başta olmak üzere diğer kreditörlere, yüzde 6'sı da Avrupa Merkez Bankası'na olmak üzere toplamda yaklaşık 323 milyar avro borcu bulunuyor.

Önce Bakan, sonra Başbakandan Yunanistana destek mesajı geldi KÜRKÇÜ: YUNANİSTAN'IN BORCUNU TÜRKİYE ÜSTLENSİN


Yorumları Göster
Yorumları Gizle