GeriEkonomi Onay artık Aksaray'dan
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Onay artık Aksaray'dan

Onay artık Aksaray'dan

Mercedes-Benz Türk, Türkiye’deki ikinci Ar-Ge merkezini devreye almak için Aksaray’daki kamyon fabrikasında temel attı. 8.4 milyon Euro yatırımla 2018 yılında açılması planlanan Ar-Ge merkezinin en önemli özelliği dünyada Mercedes kamyonlarına araç yol testi konusunda onay veren tek merkez olacak.

BU yıl Türkiye’deki 50’nci yaşını kutlayan Mercedes-Benz Türk, ikinci Ar-Ge merkezinin temelini arttı. Daha önce İstanbul Hoşdere’de ilk Ar-Ge merkezini devreye alan şirket, bu yatırıma ilave 8.4 milyon Euro tutarında Aksaray Kamyon Fabrikası’ndaki yeni Ar-Gr Merkezi hayata geçirecek. 2018 yılında açılması planlanan Ar-Ge Merkezinin en önemli özelliği Mercedes kamyonlarına araç yol testi konusunda onay veren tek merkez olacak. Ayrıca Mercedes-Benz Türk’ün ana şirketi Daimler AG’nin Almanya, ABD, Brezilya, Çin, Hindistan ve Japonya’da bulunan Ar-Ge merkezleriyle birlikte küresel ‘Yetkinlik Merkezleri’ arasında adını yazdıracak.

Onay artık Aksaraydan


Aksaray Kamyon Fabrikası’nın 30’uncu yılını kutladığı ve 2016 yılında üretim ve istihdam kapasitesini arttırmaya yönelik 113 milyon Euro’luk yatırım açıkladıklarını belirten Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Süer Sülün, şirketin 50 yılda İstanbul ve Aksaray’da 1 milyar Euro’yu aşkın yatırım yaptığını söyledi. İstanbul’da 80 bin otobüs, Aksaray’da 230 bin kamyon ürettiklerini anlatan Sülün, “Türkiye’de her iki otobüsten birini, her 3 kamyondan da ikisini üretiyoruz. Bunların çoğunu da ihraç ediyoruz. 6 bin 300 kendi bünyemizde, 4 bin 500 de bayilik ağımızda olmak üzere 10 bini aşkın direkt istihdamımız var” diye konuştu. Sülün, “Bu yatırım bittiğinde Aksaray’dan 1 milyar Euro’luk kamyon ihracatı yapacağız. Yatırımlar tamamlandıktan sonra 2018’den sonra ihracatımız 2 milyar Euro’nun üzerine çıkacak” dedi. Ayrıca Sülün, yerli yan sanayi firmalarının da Daimler AG’nin uluslararası portföyüne dahil olmasına, böylece Türkiye’den dünyaya ihracat yollarının açılmasına imkan yarattıklarını belirtti. Türkiye’deki AR-GE ekibinin, araç konseptinden konstrüksiyona, simülasyon ve hesaplamadan araç testlerine kadar geliştirme süreçlerinin tüm adımlarında yetkin olduğunu belirten Mercedes-Benz Kamyon Test Grubu Direktörü Hannes Möller ise şunları söyledi: “2018 yılı itibariyle Mercedes-Benz kamyonlarının tüm araç yol testi onayları Aksaray tarafından verilecek. Bu önemli kapsamın sadece Türkiye’ye verilmesi, Mercedes-Benz Türk’ün Daimler dünyasındaki yerini ve önemini gözler önüne seriyor. Daimler AG yönetimi olarak Türkiye’ye ve Mercedes-Benz Türk’e güveniyoruz.”

AR-GE MERKEZLERİ CİĞERİMİZ, BEYNİMİZ
BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, “Ülkemizdeki AR-GE merkezleri, ulusal hedeflerimiz doğrultusunda ekonomimize büyük katkılar sağlayacaktır. Yarının güçlü Türkiye’sinin ortaya çıkması konusunda en büyük görevlerden birini de AR-GE merkezleri üstlenecektir. Fabrikalarımızda üretim yapan çalışanlarımız elimiz ayağımız, Ar-Ge merkezleri ise ciğerimiz, beynimizdir. Yani Ar-Ge merkezleri bilgiyi teknolojiye dönüştüren, teknolojiyi de üretime dönüştüren en önemli aktörümüzdür” dedi


Yorumları Göster
Yorumları Gizle