GeriEkonomi 'Onaltıdokuz İstanbul' tanıtıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Onaltıdokuz İstanbul' tanıtıldı

Astay Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Toprak, Zeytinburnu'nda 175 milyon dolarlık yatırım yaptıkları ilk konut projesi “OnaltıDokuz İstanbul”daki 496 dairenin yüzde 25'ini sattıklarını bildirdi.

Toprak, Four Seasons Bosphorus ve Four Seasons Sultanahmet otellerinin yatırımcısı Astay Gayrimenkulün, ilk konut projesi “OnaltıDokuz İstanbul”un tanıtım toplantısında,2000'li yıllarda tekstil dışında hizmet ve turizm sektöründe yatırım yapmaya karar verdiğini belirterek, 2004 yılında gayrimenkul şirketini kurduğunu anlattı.

Four Seasons otelleri ile “en”lere ulaşmayı başardıklarını ifade eden Toprak, “Otellerin başarısından aldığımız gücün ve edindiğimiz bilgi birikiminin bir yansıması olan ilk konut projemiz 'OnaltıDokuz İstanbul'u hayata geçirdik. Projemize kısa sürede gösterilen ilgi bizi son derece mutlu etti” dedi.

Projeyi geleceği düşünerek biçimlendirdiklerini ve bölgeye en uygun mimariyle yaptıklarını kaydeden Toprak, İstanbullar için Marmara Denizi'nin kucağında, şehir dinamizminin ortasında ve en dingin noktasında, deniz ile yeşilin kokusunun buluştuğu bir yaşam merkezi yarattıklarını söyledi.

Toprak, “OnaltıDokuz İstanbul”a 175 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını ve 496 dairenin yüzde 25'ini şimdiden sattıklarını belirtti.

“DAİRELERİN YÜZDE 85'İ DOĞRUDAN DENİZ GÖRÜYOR”

Astay Gayrimenkul Genel Müdürü Atilla Öztürk, otel konforunda ev yapma gayretiyle yola çıktıklarını dile getirerek, şu bilgiyi verdi:

“OnaltıDokuz İstanbul, şehrin yeni deniz cephesi olan Zeytinburnu sahilinde, denizi 180 derece açıyla görebilen bir proje. İstanbul'da yaşayan insanlar için deniz manzarası lüks değil, ihtiyaçtı. Sadece denizi değil, yaşadığımız muhteşem şehri her daire sahibi görebilmeliydi. Bunu başardık. Projedeki dairelerin yüzde 85'i doğrudan deniz görüyor. Hatta 16-9, geniş ekran olarak görüyor. Projenin ismi de buradan geliyor.

36, 32 ve 27 katlı üç bloktan, 1 1, 2 1, 3 1, 4 1, 3 2 ve 6,5 2 olmak üzere 6 tip residance ya da apart daire seçenekleriyle toplam 496 daireden oluşan projede, dairelerin metrekare fiyatı 5 ile 11 bin arasında değişiyor. Sahil yolu üzerinde, Marmaray ve tüp tünel girişine komşu olan proje, Boğaziçi Köprüsü'ne 16, Atatürk Havalimanı'na 8, E–5 karayolu ve İDO Yenikapı iskelesine de 4 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Sirkeci ve Taksim gibi İstanbul'un kalbi olan merkezlerin tam ortasında yer alıyor.”

Radyejeneral sistem ve depreme dayanıklı fore kazıklarla depreme karşı güvenli bir yapı olarak geliştirilen projenin, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyelerinin danışmanlığıyla mevcut deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edildiğini belirten Öztürk, “Açıkçası hiçbir endişemiz yok. Bizler de orada oturacağız” dedi.

“YILLIK ÜRETİM BİNDEN AZ OLMAYACAK”

Soruları da yanıtlayan Atilla Öztürk, yakın zamanda İstanbul'da yapımına başladıkları bir başka projenin daha tanıtımını yapacaklarını, kente yeni otel yapma arzuları bulunduğunu belirterek, Bodrum'da da bir otel projesi olduğunu söyledi.

“Projeden iyi bir kar elde edebileceğimizi görebiliyoruz. Yıllık üretimin binden daha az olmayacağını söylemek mümkün” diyen Öztürk, projedeki dairelerin büyüklüğünün 92 ile 176 metrekare arasında değiştiğini, 6,5 2 olan dairenin büyüklüğünün de 482 metrekare olduğunu bildirdi.

Dairelerin fiyatlarının 600 bin lira ila 4 milyon dolar arasında değiştiğini, 4 milyon dolarlık dairenin henüz satılmadığını ifade eden Öztürk, dairelerden açık havada Kız Kulesi ve daha uzak alanların görülebildiğini anlattı.

Şehrin merkezlerinde daha iyi yaşam olanakları sunma arayışında olduklarını vurgulayan Öztürk, “Şehir yaşam alanları şehrin dışına kaydı, ama merkezi alanlarındaki yaşam standartları oldukça geri kaldı, bu konuda yapılacak çok şey var” diye konuştu.

“OnaltıDokuz”un sadece bu projenin adı olduğunu belirten Öztürk, “Bu fiyatlarda daire sahibi olmak için bir miktar iyi kazanıyor olmak gerekir. Daha satışa sunulmamış, lansmanı yapılmamış bir alanda sadece planları görerek daire satın alma kararı veren 125 kişi bizim için çok önemli bir destek oldu” dedi.
Öztürk, projenin uygulandığı araziyi 2006 yılında 45 milyon dolara satın aldıklarını, 12. kata kadar inşa edilen evlerin 2012 yılının mart ayında teslim edileceğini bildirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle