GeriEkonomi Önal: Ek Niyet Mektubu 22 Aralık'ta açıklanacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Önal: Ek Niyet Mektubu 22 Aralık'ta açıklanacak

Devlet Bakanı Recep Önal, Uluslararası Para Fonu'na (IMF) verilen üçüncü Ek Niyet Mektubu'nun 22 Aralık'ta kamuoyuna açıklanacağını bildirdi. Önal, yabancı bankalardan sağlanacak kısa vadeli kredinin faizinin libor artı yüzde 1.5-2 olabileceğini söyledi.

DEVLET Bakanı Recep Önal, Uluslararası Para Fonu'na (IMF) gönderilen üçüncü Ek Niyet Mektubu'nun 21 Aralık'ta IMF Yönetim Kurulu'nda görüşüleceğini, 22 Aralık'ta da kamuoyuna duyurusunun yapılacağını açıkladı.

Önal, yurtdışından sendikasyon kredisi olarak sağlanacak 1 milyar doların faizinin ise libor+1,5-2 civarında olmasını beklediklerini bildirdi.

Önal, TÜSİAD'ın Sheraton Oteli'nde yapılan Yüksek İstişare Konseyi toplantısından ayrılırken, gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin IMF'ye verilen Niyet Mektubu'nun ne zaman açıklanacağına ilişkin sorusuna Önal, şöyle yanıt verdi:

‘‘Board (yönetim kurulu) ile aynı anda açıklama yapıyoruz. Board, 21 Aralık'ta toplanacaktır. Türkiye'nin takvimi ile toplantının bitişi 22'ye denk gelmektedir. Yani takvim farkı oluşacaktır. Onun için, biz 22 sabahı veya 22'nin ilk saatlerinde internette, diğer vasıtalarla bunu açıklamış olacağız.’’

Gazetecilerin, Londra'daki görüşmeler sonrası bankalar konsorsuyumundan, piyasaların rahatlaması için 1 milyar dolar sağlanmasından sözedildiğini hatırlatarak, bunun ne zaman geleceğini sormaları üzerine de, Önal, ‘‘Bu en kısa zamanda gelebilir, çünkü bu tahvil ihracı gibi bir olay değil. Bankalar biraraya gelip bunu bağlayacaklar’’ yanıtını verdi.

Önal, ‘‘Kredinin faizi konusunda bizim beklentimiz libor+1.5-2 civarında bir şey olacaktı. Bu normal bir faizdir’ dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle