GeriEkonomi Olmaz dediler ama Aydın'da fındık yetiştirdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Olmaz dediler ama Aydın'da fındık yetiştirdi

Olmaz dediler ama Aydın'da fındık yetiştirdi
refid:27147107 ilişkili resim dosyası

TÜRKİYE’de büyük bölümü Karadeniz Bölgesi’nde yetişen ve ülkemizde en çok ihracatı yapılan tarım ürünü olan fındık, Aydın’a bağlı Kuyucak İlçesi’nin Sarıcaova Mahallesi’nde de yetiştirilmeye başlandı. Emekli öğretmen Ali Haydar Yetim’in 14 yıl önce ilk fidanı diktiği 370 hanelik Sarıcaova Mahallesi’nin şimdilerde dörtte biri fındık üreticiliğine başladı.

Kuyucak’ın Sarıcaova Mahallesi’nde yaşayan emekli öğretmen Ali Haydar Yetim, 14 yıl önce görev yaptığı Samsun’un Terme İlçesi’nden getirdiği fındık fidesini ’ya tutarsa’ diyerek bahçesine dikti. Üç yıl boyunca özenle bakımını yaptığı fındık fidanı, büyüyerek ağaç oldu ve ürün vermeye başladı.

Yetim’in bir tek fidandan ürettiği fındık bugün bir dönümlük bahçe haline geldi. Her bir ağaçtan yaklaşık 20-30 kilo fındık topladığını belirten emekli öğretmen Yetim, "Fındık fidanını ilk getirdiğimde ’burada yetişmez’ dediler ancak ben bunu başardım, bugün mahallemizde onlarca kişi fındık üretmeye başladı" dedi.

Olmaz dediler ama Aydında fındık yetiştirdi

"YÜKSEKLİK VE NEM EN BÜYÜK ETKEN"

Hassas bir ağaç olan ve sadece belirli bölgelerde yetişen fındığın bol yağış alan, nemli ve fazla güneş görmeyen yerlerde yetiştiğine dikkati çeken Yetim, "Türkiye’de bu özellikleri karşılayan ve fındığın yetişebileceği toprak özelliklerine sahip tek yer Karadeniz Bölgesi’dir. Ancak bizim mahallemizde 750 rakımlı bir tepede bulunduğundan burada yaz aylarında bile her sabah çiğ yağar ve bu da fındığın bu bölgede yetişmesinde en büyük etkendir. İnanıyorum ki önümüzdeki yıllarda Sarıcaova, fındık üretiminin merkezi haline gelecek" dedi.

Olmaz dediler ama Aydında fındık yetiştirdi

Yetim, Sarıcaova yetişen fındığının lezzet ve aromasının Karadeniz’de üretilenlerle yarışabilecek kalitede olduğunu da söyledi.

Dünyadaki fındık üretiminin yüzde 75’ini tek başına karşılayan Türkiye’de Karadeniz Bölgesi’nden sonra fındık, GAP projesinin hayata geçmesiyle birlikte Şanlıurfa’nın Suruç, Bitlisin Hizan ilçeleri’nde de yetiştirilmeye başlanmış ve oradaki üreticiler de olumlu sonuç almışlardı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle