GeriEkonomi Ölçüyü kaçırmayın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ölçüyü kaçırmayın

Ölçüyü kaçırmayın
refid:23387506 ilişkili resim dosyası

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) 56. Olağan Genel Kurulu’nda son dönemde eleştrilerin hedefi olan bankalara hem sahip çıktı, hem de yanlış bulduğu uygulamaların altını çizdi.

“Dünyada artık parmakla gösterilen ve Türkiye’nin ekonomik istikrarında temel direklerinden birisi olan bankacılık sektörünü algı olarak hırpalamamız gerekiyor” diyen Babacan, bankaların verdikleri hizmet karşılığı aldıkları ücret ve komisyonlara ilişkin ise, bazı alanlarda ölçünün kaçtığını vurgulamayı ihmal etmedi.

KENDİLERİ YÖNEBİLSE

TBB genel kurulundaki konuşmasında geçen haftasonu Merkez Bankası’nın kredili mevduat faizlerinde yüzde 2.22’yi üst limit olarak belirlediği karara göndermede bulunan Babacan, şunları söyledi: “Merkez Bankamız bu konuda adım atmak zorunda kaldı. Aylık yüzde 5-6, yüzde 7 faizler söz konusu olmaya başlamış. Tüm bankalarda değil. Ama bazı bankalarımızda olmuş bunlar. Aylık faiz yüzde 5-6 olduğu zaman rakam da aşağı yukarı 10 milyara ulaşmış durumda. Burada da ölçülü olmak zorundayız. Ölçüyü kaçırdığınız zamanda, gelip birilerinin bir şey yapması gerekiyor, ‘bu böyle olmaz’ demesi gerekiyor. Keşke bunu yapmak zorunda kalmasak. Keşke piyasa dengeleri, bankacılık sistemimiz kendi içerisinde bunları yönetse ama her zaman mümkün olmayabiliyor.”

KÂRLAR SERMAYEYE EKLENİYOR

Önümüzdeki dönemde de Bankalar Birliği ile tek tek bankalarla istişare içinde olacaklarını kaydeden Babacan, “Şimdi sektörün kârlılığı tartışılıyor. 1 trilyon 400 milyarlık bir bilanço büyüklüğüne sahip bir sektörden bahsediyoruz. Bağlanan sermaye ile beraber diğer sektörlerle kıyaslandığında kârlılığa bir bakın. Bu kârların ağırlıklı bir bölümü sermayeye ekleniyor” dedi.  Babacan, Sözlerini şöyle sürdürdü: “Bazı ülkeler krizin faturasını bankalara ödetmek istiyorlar, yeni vergiler getirmek istiyorlar. Bankalar ilave vergiyi kendi üzerinde tutmayacak. Tüketiciye, sanayiciye, kredi kullanan kesime yansıtacak. Bankacılıktaki popülizm yeni bir hastalık. İnşallah Türkiye’ye de bulaşmaz.”

Yeni lisansa evet ‘pencereye’ hayır

BAZI bankalardan “Katılım bankacılığı penceresi açabilir miyiz?” talepleri geldiğini aktaran Babacan, ancak buna “Kesinlikle hayır” dediklerini belirtti. Babacan “Türkiye’de katılım bankacılığı yapmak isteyen bankalarımız, sıfırdan bir katılım bankası kurabilir, bunun önü açık. Bunun lisanslarını vermeye hazırız. Yeter ki kriterler, şartlar tutsun. Ama ben mevcut sistem içerisinde pencere açayım, bilançosunu ayrı tutayım, yok. Şubesi, kasası, her şeyi ayrı olacak. Türkiye’de daha çok katılım bankacısını Türkiye’de istiyoruz. Belki bazı büyük bankalarımız gelebilir. Zaten Halkbank ve Ziraat Bankası çalışmaya başladı. Arkadan Vakıfbank, öyle bir sıralama koydu” diye konuştu.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle