GeriEkonomi "Olaylar devam ederse turizm sektörü etkilenir"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Olaylar devam ederse turizm sektörü etkilenir"

"Olaylar devam ederse turizm sektörü etkilenir"
refid:23426119 ilişkili resim dosyası

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Taksim Gezi Parkı'na ilişkin protestoların devam etmesi halinde turizm sektörünün bundan olumsuz etkilenebileceği uyarısında bulundu.

TÜROFED Başkanı Ayık, Taksim Gezi Parkı protestosuna destek nedeniyle Antalya ve diğer şehirlerde yaşanan olayların turizme nasıl etki edeceğinin önümüzdeki günlerde görüleceğini söyledi.

Son günlerde yaşanan olaylardan İstanbul turizminin biraz etkilenebileceğini anlatan Ayık, "Olayların merkezi İstanbul. İstanbul'daki müşteri tipi biraz farklı. Konaklama süreleri Antalya'ya göre daha kısa, bireysel seyahat ve iş seyahatleri de çok fazla. Bu son olaylar İstanbul'daki turizm hareketini kıyılara göre daha çok etkileyebilir. Olaylar devam ederse turizm sektörü etkilenir" diye konuştu.

Vatandaşları itidale davet eden belirten Ayık, "İnsanlar şenlik havasında demokratik haklarını kullanabilirler. Fakat bu iş yıkma, yakma, dökme şeklinde olmamalı. Kaotik ortam artarsa turizm de etkilenir, diğer sektörler de etkilenir" dedi.
Turizm sezonunun yılın ilk 4 ayında çok iyi geçtiğini ifade eden TÜROFED Başkanı Ayık, turizm sezonu aynı canlılıkla devam ederse bu yılın yüzde 8 turizm artışı ile kapanabileceğini bildirdi.

Antalya Vali Vekili Turan Eren de vatandaşların demokratik hak içerisinde tepkilerini gösterebileceğini fakat bazı marjinal gruplarının şiddete başvurduğunu kaydetti.

Antalya'nın turizm açısından dünyanın gözbebeği olduğunu dile getiren Eren, "Bu olayların turizm sektörüne zarar vermesini istemeyiz. Güvenlik çalışmalarını bu hassasiyetle sürdürüyoruz. Burada yaşanan olaylar turistlere farklı yansıtılabilir. Bu durumda hem ekonomimiz hem de turizmimiz zarar görelebilir. Bu nedenle daha hassasiyetli davranmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği (SAYD) Başkan Yardımcısı Sefa Altınay da son günlerde yaşanan olaylar nedeniyle pek çok seyahat acentası yöneticisinin yurt dışına durumu açıklayan yazılar yazmak zorunda kaldığını bildirdi.

Bazı yabancı basın kuruluşlarının olayları aktarma şeklinin turisti ürkütecek düzeyde oluduğunu ifade eden Altınay, şunları kaydetti:

"Turizm ancak huzurun hüküm sürdüğü bölgelerde gerçekleştirilebilecek bir ekonomidir. Son günlerde vermiş olduğumuz resim ise bunun tam aksi ve ürkütücüdür. Gezi Parkı direnişi ve özgürce yaşama hakkına sahip çıkma ile başlayan süreçteki protestoları fırsat gören ve saldırgan eylemlere dönüştüren kesimlere karşı halkımızın dikkatli olması ve emniyet güçlerinin de gelişen olaylara daha sakin ve sağduyulu yaklaşması gerekmektedir."
Muhabir: Hatice ÖzdemirYayınlayan: Abdurrahman Fatih Tekcan


Yorumları Göster
Yorumları Gizle