GeriEkonomi Okuyan: Emeklilikte eşitlik sağlanıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Okuyan: Emeklilikte eşitlik sağlanıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, 1999'da hazırlanan ve Anayasa Mahkemesi'nce ‘eşitliğe aykırı’ bulunup iptal edildiği için yeniden gözden geçirilen kademeli geçiş düzenlemesinin Anayasa'nın gerekçeli hükmüne uygun olduğunu ve oransal bir eşitliğin sağlandığını söyledi.

Okuyan, Başbakanlık'a sundukları yasa taslağının ana ilkesinin, Anayasa Mahkemesi'nin kademeli emeklilik iptal gerekçesi hukuki mütalaası olduğunu kaydetti

Okuyan, çalışma bölge müdürleri toplantısının açılışındaki konuşmasında, yeni yasaların hazırlanmaya devam edeceğini belirterek, ‘‘12 Eylül ihtilalinden kalma tüm yasalar çağdaş bir hale getirilecektir. 4447 sayılı Sosyal Güvenlik Reformu Yasası'nı oluşturan 64 maddenin iptal edilmesi için Anayasa Mahkemesi'ne başvuruldu, Anayasa Mahkemesi ise 64 maddenin tümünü onayladı’’ dedi.

Okuyan, 64 madde içinde 77 fıkradan, kademeli geçişe ilişkin 10 fıkranın, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildiğini hatırlatıp, ‘‘Yeni yasa tasarısında birinci derecede dikkate alacağımız husus, Anayasa Mahkemesi'nin hukuki mütalaasıdır. Hazırladığımız yeni taslakta, Anayasa Mahkemesi'nin hukuki mütalaasını öne çıkardık’’ şeklinde konuştu. Okuyan, yeni yasa taslağını hazırlarken, aralarında Türk-İş'in de bulunduğu ilgili sosyal taraflardan görüşler geldiğini ve bunları değerlendirdiklerini vurgulayarak, şöyle devam etti:

‘‘Ama biz esas olarak hukuki gerekçeyi almak zorundayız. Bir oransal eşitlik sağlanmıştır. İptal edilen geçişte sadece yıllar itibariyle bir düzenleme yapılıyordu. Bu sefer ayları da içine alıp bir oransal eşitlik getirmek suretiyle kademeli geçiş tablosu ortaya konuldu. Bu taslak, Bakanlar Kurulu'nda görüşüldükten sonra, TBMM'ye intikal ettirilecektir.’’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle