Okuyan: Emekli bu maaşla geçinemez

Hürriyet Haber
02.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, işçi emekli maaşlarının düşüklüğünün tartışılmayacak kadar acı bir gerçek olduğunu söyledi. Okuyan emeklilere bir de müjde verdi ve SSK'nın aktüeryal dengelerinin iyileştirilmesi ile birlikte emekli maaşlarının asgari insanca yaşayabilecek bir düzeye yükseltileceğini bildirdi.

Yaşar Okuyan, Tüm İşçi Emeklileri Derneği Genel Başkanı İsmail Arslan ile Türkiye İşçi Emeklileri Cemiyeti Genel Başkanı İnci Koyuncu'yu ayrı ayrı ziyaret etti.

Okuyan, işçi emekli maaşlarının düşüklüğünün tartışılmayacak kadar acı bir gerçek olduğunu vurgulayarak, ek geliri bulunmayan emeklilerin aldıkları maaşla geçinmelerinin mümkün olmadığını söyledi. 1969, 1973 ve 1991 yıllarında bazı siyasiler tarafından seçimlerde kullanılmak üzere emeklilik yaşının düşürüldüğünü anımsatan Okuyan, emekli yaşının düşürülmesi nedeniyle sistemin çöktüğünü ve SSK'nın 30 yıldır ''aşağı-yukarı'' debelendiğini kaydetti.

Devleti yöneten bazı siyasilerin bir kısmının oy kaygısıyla yanlışlıklar yaptığını, bunun bedelini de çalışanların ve emeklilerin çektiğini vurgulayan Okuyan, ''işçi emeklilerin yakınmaları doğru. SSK'daki pozitif gelişmeler ve aktüeryal dengelerin iyileştirilmesi ile birlikte emeklilerin maaşları, asgari insanca yaşayabilecek bir düzeye yükseltilecektir'' dedi.

Yaşar Okuyan, SSK ve Bağ-Kur'da otomasyona geçeceklerini ve her sigortalıya birer sosyal güvenlik kartı vereceklerini belirterek, bu kart sayesinde emeklilerin banka ve hastane kuyruklarında beklemekten kurtulacaklarını, karşılaştıkları bürokratik engellerin ortadan kalkacağını söyledi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı