GeriEkonomi Okuyan, 62 yaş yalnızı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Okuyan, 62 yaş yalnızı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan'ın hazırlattığı ve bugün Ekonomik ve Sosyal Konsey'de (ESK) tartışılacak, Sosyal Güvenlik Tasarısı ‘‘gerçekçi’’ bulunmadı. Bu haliyle tasarıyı Bakan Okuyan'dan başka savunan kimse ve kurum kalmadı. Emekli olabilmek için 62 yaş ve 10 bin 800 gün prim ödeme koşuluna işçi, işveren, memur ve esnaf kesimlerinden sonra koalisyon ortağı DSP ve MHP'de karşı çıktı.

DSP ve MHP'nin sözcüleri bugün Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplanacak ESK'da önerilen yaş ve prim/gün limitlerine, ‘‘Gerçekçi değil, çok yüksek’’ diyecekler. Türk-İş, Hak-İş ve DİSK de, daha yumuşak emeklilik koşulu yanında kazanılmış hakların korunmasını istiyor. Bu kesim, iş güvencesi ve işsizlik sigortasını kapsayan bir ‘‘Sosyal paket’’ten yana. İşçi kesimi, bu haliyle tasarıda ısrar edilirse, ortak eyleme geçecek.

Sosyal Güvenlik Alt Komisyonu üyesi DSP'li Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel de, 62 yaş ve 10 bin 800 gün koşulunun Türkiye için yüksek olduğunu söyledi. Okuyan, tasarıyı savunmada yalnız kalırken, şimdi bütün gözler, bugün toplanacak Ekonomik ve Sosyal Konsey'e çevrildi. Başbakan Bülent Ecevit'in de emeklilik yaşının 62'ye yükseltilmesinden rahatsızlık duyduğunu bildirildi. Ecevit, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan'ın Bakanlar Kurulu'na sunduğu brifingte ortaya attığı ve sonrasında toplanan bakanlar alt komitesinin önerdiği 62 yaşın, Türkiye koşulları için fazla olduğunu yakın çevresine söyledi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle