GeriEkonomi Okumuşlar'ın 15 yıl ağır hapsi isteniyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Okumuşlar'ın 15 yıl ağır hapsi isteniyor

Kıbrıs'ta kurduğu Oki Bank kanalı ile Türkiye'de 2.5 trilyon liralık vurgun gerçekleştiren kaçak işadamı Mehmet Okumuş ile iki çocuğu hakkında 6 yıldan 15 yılı kadar ağır hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Kıbrıs'ta kurdukları Oki Bank'ın İstanbul'da açtıkları şubesi aracılığıyla yüksek faiz vaadiyle halktan topladıkları 10 milyon doları (yaklaşık 2.5 trilyon) yurtdışına gönderdikleri saptanan işadamı Mehmet Okumuş ve iki çocuğu ile şirketin iki yöneticisi hakkında TCK'nın 504/3. maddesi gereği 6 yıldan 15 yıla kadar ağır hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Okumuşlar'a paralarını kaptıranların suç duyurusu üzerine Mali Şube ekiplerinin Mehmet Okumuş'a ait Taksim, Gümüşsuyu'ndaki Oki Yatırım Menkul Kıymetler Şirketi'ne yaptığı baskın sonucu Okumuş'un oğlu Abdullah ve kızı Bilge Binnur Okumuş ile şirketin Genel müdürü Erman Mimaroğlu ve Ömer Küçük gözaltına alınmış, sevkedildikleri mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmışlardı.

Soruşturmayı tamamlayan Beyoğlu Cumhuriyet Savcısı Mustafa Yılmaz hazırladığı iddianamede sanıkların banka aracılığıyla yüzlerce vatandaşı dolandırdıkları belirtildi. İddianamede Mehmet Okumuş, çocukları Abdullah ve Bilge Binnur Okumuş ile şirket yöneticileri Erman Mimaroğlu ve Ömer Küçük'ün TCK'nın 504/3 maddesi gereği 6 yıldan 15 yıla kadar ağır hapisleri istendi.

Mehmet Okumuş'un oğlu Abdullah ile kızı Bilge Binnur Okumuş, verdikleri ifadelerinde suçu kabul ederek olayı şöyle anlatmışlardı:

‘‘Kıbrıs vatandaşı olmayan kişilerden mevduat toplamak üzere 6 Nisan 1993 te Lefkoşe'de Oki Bank'ı kurduk. Türkiye'de resmi bir kuruluşumuz yoktu. 3182 sayılı bankalar kanunu gereğince de mevduat toplamayamıyorduk. Gümüşsuyu'nda bir büro kurduk ve yüksek faiz vaadiyle para toplamaya başladık. Türkiye'de yasalmış gibi davranarak 10 milyon dolar (2,5 trilyon) topladık ve bunu yurtdışına gönderdik. Suç olduğunu biliyorduk.’’

Sanıklardan emekli banka müdürü Erman Mimaroğlu ise savcılıkta verdiği ifadesinde suçlamaları reddederek, ‘‘ Biz Mehmet Okumuş'a güvendik ve onun kurbanı olduk. Ben Temmuz'da bankadan ayrıldım. Benim ve yakınlarımın da kendisinde 30-35 milyar lira alacağımız var’’ demişti.Yorumları Göster
Yorumları Gizle