Okulların elektrik faturası ’reaktif enerji’ yüzünden kabarmış

Esra KAYA/ANKARA
20.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ödemekte sıkıntı çektiği yüksek elektrik faturalarının nedeninin "reaktif enerji" olduğu ortaya çıktı.

Okulların, çok sayıda floresan lamba kullanmaları, bu lambaların da tek hat üzerinde kurulu olması nedeniyle bazı lambalar yanmasa da hat bu elektriği çekiyor. Bu reaktif enerji de faturaların yüzde 30’a varan oranlarda yükselmesine neden oluyor.

Yüzde 20-30 yüksek

Konuyu araştıran Bakanlık, başta eski okullar olmak üzere birçok okulda kompanzasyon ve ölçü sistemi olmamasından dolayı oluşan "Reaktif Enerji"den dolayı yüzde 20-30 arasında yüksek faturaların ödendiğini tespit etti. Okullarda çok sayıda floresan olmasından dolayı Reaktif Enerji kullanımının arttığını belirten Bakanlık yetkilileri, bu sorunun basit bir sistemle çözülebileceğini kaydetti. Okulların bu reaktif enerji bedelinden kurtulması için kurulacak sistem yaklaşık 2 bin 500 YTL’ye mal oluyor. Okulların ayrıca belli aralıklarda sistemi de kontrol ettirmesi gerekiyor. İl Milli Eğitim Müdürlüklerine bir yazı gönderen MEB, bazı okulların söz konusu kompanzasyon ve ölçü sistemleri kurulumlarını gerçekleştirmediğini, bazı okul yöneticilerinin de söz konusu uygulamadan haberdar dahi olmadıkları kaydetti.

Tasarruf sağlanır

Yazıda, "Bu sistem ile enerjiden yarı yarıya tasarruf sağlanacaktır. Kaynak nedeniyle kurulum yapamayanlar, okul aile birlikleri veya hayırsever kişi, kurum ve kuruluşları harekete geçirmek suretiyle mahalli imkanları tesis etmeleri, il milli eğitim müdürlükleri de buna rehberlik etmesi daha önce istenmişti" denildi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı