GeriEkonomi Okul servisleri artık özel izin belgelerini belediyelerden alacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Okul servisleri artık özel izin belgelerini belediyelerden alacak

Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

Değişiklik ile okul servis araçlarının, servis aracı olarak kullanılması için artık ticari tescil alması da gerekirken, trafik denetleme şube veya bürolarınca verilen özel izin belgeleri de artık belediyelerden alınacak.

Yönetmelikte yapılan değişiklik ile okul servis aracının işletenini, şoförünü, rehber personelini, taşıtın plakasını, cinsini, taşıma sınırını ve izleyeceği güzergahı belirten özel izin belgeleri büyükşehirlerde büyükşehir belediyelerince, diğer yerlerde ise ilgili belediyelerce verilecek. Özel izin belgeleri değişiklik öncesinde trafik denetleme şube veya bürolarınca veriliyordu. Yapılan değişiklik ile özel izin belgeleri, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu, Karayolları Trafik Yönetmeliği ve bu Yönetmelik ile il-ilçe trafik komisyonu kararlarının yanı sıra 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile 5393 sayılı Belediye Kanunu’na uygunluğu da denetlenerek alınabilecek.

Daha önce 507 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanununa göre Esnaf ve Sanatkarlar Odaları tarafından belirlenen okul servis araçları fiyat tarifeleri artık belirlenen yetkili merciler tarafından açıklanacak.

Yönetmelikte yapılan değişiklik ile taşınan öğrencilerin ikametgah adreslerinin değişmesi ya da okuma hakkını kaybetmesi halinde de geri kalan ayların ücreti geri ödenecek.

ÖLÜMLÜ KAZA YAPAN ŞOFÖR ARTIK ÖĞRENCİ TAŞIYABİLECEK

Yönetmelik değişikliği öncesinde bilinçli taksirli olarak ölümlü trafik kazalarına karışan kişiler okul servis araçları şoförlüğü yapamazken, yapılan değişiklik ile son 5 yıl içinde bilinçli taksirli olarak ölümlü trafik kazalarına karışmamış olan her şoför okul servisi kullanabilecek.

Yönetmeliğe eklenen geçici madde ile Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı Sürücü Mesleki Yeterlilik Belgesi”ne sahip olma zorunluluğu 1 Temmuz 2010 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle