Öğütçü, dünyanın en büyük enerji örgütünde genel sekreter adayı

Hürriyet Haber
22.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dünyanın en büyük enerji teşkilatı Uluslararası Enerji Forumu’nun (UEF), Genel Sekreterliği için yapılan oylamada, Türk aday Mehmet Öğütçü’nün birçok aday arasından sıyrılarak kısa listeye seçildiği öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, Öğütçü’nün, 86 ülkenin taraf olduğu UEF’teki Genel Sekreterlik seçimini kazanıp kazanmadığının birkaç hafta içinde belli olması bekleniyor. Öğütçü’nün genel sekreterliğe seçilmesi için, üye ülkeler nezdinde yoğun siyasi kulis çalışması yapıldığı belirtiliyor.
Çokuluslu şirketin yöneticisi
Genel Sekreterlik seçim süreci devam ettiği için konuya ilişkin açıklama yapmayan Öğütçü, uluslararası enerji camiasının yakından tanıdığı bir isim. Pekin, Brüksel ve Paris’te diplomatlık, Uluslararası Enerji Ajansı’nda baş yöneticilik ve Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nde (OECD) Küresel Forum Başkanlığı görevlerinde bulunan Mehmet Öğütçü, halen önde gelen çok uluslu bir enerji şirketinin yöneticiliğini yapıyor. Öğütçü’nün “2023 Türkiye Yol Haritası” dahil enerji, jeopolitika, yatırım, gelecek eğilimleri üzerine yayınlanmış pek çok kitabı bulunuyor. Öğütçü ayrıca, London School of Economics (LSE), Harvard ve Pekin Üniversitelerinde misafir öğretim üyesi olarak enerji üzerine dersler veriyor.
UEF’te 85 ülke buluşuyor
Uluslararası Enerji Ajansı ve OPEC ülkelerinin yanı sıra Çin, Hindistan, Rusya, Brezilya ve Güney Afrika gibi hiçbir gruba dahil olmayan yükselen enerji güçlerini de çatısı altında barındıran tek kuruluş olan UEF’in üyeleri, dünya petrol ve gaz arz-talebinin yüzde 90’dan fazlasına hükmediyor. UEF yılda bir kez 85 ülkenin enerji bakanlarını, ulusal ve uluslararası enerji şirketlerinin üst yöneticilerini bir araya getiriyor. UEF ayrıca, enerji yatırımları, piyasadaki dalgalanmaların istikrara kavuşturulması, petrol ve gaz verilerinde şeffaflığın sağlanması ve yatırımcılar arasında kati diyalog kurmak için çalışıyor.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı