GeriEkonomi OGS ve KGS abone sayısı 800 bine yaklaştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

OGS ve KGS abone sayısı 800 bine yaklaştı

Trafiği hızlandırmak için, 3 Nisan 2006 tarihinden itibaren “nakit gişelerin” kaldırılarak, geçişlerin Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) ile Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) ile yapılmasının kararlaştırıldığı boğaz köprülerinde, her iki sistemin yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalara hız verildi.

Karayolları Genel Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre, 1999 yılında ilk etapta 1. Boğaziçi, daha sonra Fatih Sultan Mehmet köprüsü ile işletmedeki otoyollarda başlatılan OGS ve KGS sistemi abone sayısının, 2005 yılı Kasım sonu itibarıyla 730 bin 970'i buldu.

OGS-KGS VE BANKALAR

Detaya bakıldığında, Boğazi köprüleri ile paralı otoyollardaki geçişlerde büyük kolaylık sağlayan Otomatik Geçiş Sistemi'nde abone sayısı 2005 yılı Kasım sonu itibariyla 595 bin 383 adet olurken, aynı süre içerisinde 138 bin 587 abone de Kartlı Geçiş Sistemi'ni tercih etti. Köprü ve otoyollarda otomatik ve kartlı geçişe imkan sağlayan söz konusu kartlar, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halk Bankası ve İş Bankasının ilgili şubelerince satılırken, nakit gişelerin kaldırılmasının planlandığı 3 Nisan 2006 tarihinde mevcut bankalara, anlaşma yapılacak diğer bazı bankaların da katılması bekleniyor.

HEDEF 1.5 MİLYON ABONE

Bu yıl Ocak sonu itibariyle 800 bin adete ulaşması beklenen Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) ile Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) abone sayısının, yıl sonuna kadar 1,5 milyona ulaşması hedefleniyor. OGS ve KGS abone sayısını büyük oranda arttırmayı hedefleyen Karayolları Genel Müdürlüğü, önümüzdeki iki yıl içinde de, gerek köprü gerekse otoyollarda kartı geçiş sisteminden yararlanan abone sayısını yüzde 80'in üzerine çıkarmayı hedefliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle