GeriEkonomi Öğrencileri heyecanlandırıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öğrencileri heyecanlandırıyor

Öğrencileri heyecanlandırıyor

Genç Kırmızı yarışmasında birinci olan ‘Kinyas ve Kayra’ kitap kapağının tasarımı hikayesini Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri Cemre Elif Yardımcı ve Fatih Erol anlattı.

GENÇ Kırmızı yarışmasında birinci olan ‘Kinyas ve Kayra’ kitap kapağı tasarımı çalışmasının hikayesini anlatan Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri Cemre Elif Yardımcı ve Fatih Erol, şöyle konuştu: “İlk olarak Kinyas ve Kayra hakkında araştırmalar yapıp, concept board oluşturup, Hakan Günday’ın röportajlarını izledik. Sonra eskiz aşamasına başladık, karakterlerin iç dünyasını yansıtacak uygun nesneler, figürler ve hayvanlar araştırdık. Uzun badireler sonucunda ‘Yara bandına yapışmış sinek.’ fikrinde uzlaştık. Layout ve concept denemelerin ardından bu tasarıma ulaştık. Gündelik hayatımızın büyük kısmını kaplayan reklamcılığın yaratıcı yönünün ödüllendirilmesi sadece para kaygısından çıkmasını sağlamakta ve daha önemli şeyler olduğunu hatırlatmaktadır. Ve yaratıcı yön ne kadar sulanırsa o kadar kaliteli çiçekler elde edilebilir. Genç Kırmızı ise aynı şansı okul sıralarına taşıyarak öğrencileri sektör için daha heyecanlı hale getirmektedir.”

Öğrencileri heyecanlandırıyor

Genç Kırmızı yarışmasında birinci olan “Kinyas ve Kayra” kitap kapağı tasarımı çalışmanızın hikayesini anlatabilir misiniz? (Hangi “insight” üzerinden ilerlendi, bulunan yaratıcı fikir nasıl doğdu,  tasarım aşamasında neler yaşandı gibi... )

İlk olarak Kinyas ve Kayra hakkında araştırmalar yapıp, concept board oluşturup, Hakan Günday'ın röportajlarını izledik. Sonra eskiz aşamasına başladık, karakterlerin iç dünyasını yansıtacak uygun nesneler, figürler ve hayvanlar araştırdık. Uzun badireler sonucunda ''Yara bandına yapışmış sinek.'' fikrinde uzlaştık. Layout ve concept denemelerin ardından bu tasarıma ulaştık.

Birinci olan “Kinyas ve Kayra” çalışmanızın bu ödülü kazanmasını sağlayan özellikler sizce neler?

Tasarımımızın özgün yanı tipografinin hand made olması, illüstrasyon tarzımızın kitaba uygunluğu çok büyük bir etkendi. Danışman hocamız Selçuk Öziş'in; ''Daha fazla çalışın, daha fazla eskiz.'' demesiyle de inanılmaz eskiz ve bitmiş eser sayısına ulaştık, sonunda onlardan birini seçmek ve yollamak kaldı. Bu kadar aşamayı rahatça geçip uyumlu çalışmamızda kesinlikle birbirimizin uyumluluğundan kaynaklanıyordu. Özetlemek gerekirse doğru ekip arkadaşı, işimize inanç ve bolca eskiz bize başarıyı getirdi.

Kırmızı Ödülleri ve Genç Kırmızı hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Gündelik hayatımızın büyük kısmını kaplayan reklamcılığın yaratıcı yönünün ödüllendirilmesi sadece para kaygısından çıkmasını sağlamakta ve daha önemli şeyler olduğunu hatırlatmaktadır. Ve yaratıcı yön ne kadar sulanırsa o kadar kaliteli çiçekler elde edilebilir. Genç Kırmızı ise aynı şansı okul sıralarına taşıyarak öğrencileri sektör için daha heyecanlı hale getirmektedir. Erkenden isimlerini duyurma şansı vererek ise büyük fırsatlar yakalamalarını sağlamaktadır. Doğan Kitap'a, Hakan Günday'a bize bu tasarımı yapma şansı verdikleri için ve Hürriyet'e, Genç Kırmızı'ya da öğrencilere böyle bir şans tanıdıkları teşekkür ediyoruz.  

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle