Oflu, İspirli, Bayburtludan ’belediye nikahlı’ ortaklık

Sadi ÖZDEMİR
15.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Herbiri kendi başına KOBİ patronu olan Oflu, İspirli ve Bayburtlu üç mahalle arkadaşının çocukluk hayali, Maltepe Belediye Başkanı Fikri Köse’nin Küçükyalı sahilinde yaptırdığı Maltepe Belediyesi Nikah Salonu ve Kültür Kompleksi’nin restoranı için ’belediye nikahıyla’ ortaklığa dönüştü.

MALTEPE Küçükyalı’da Türk girişimcisinin ortaklık kültürünün gelişmeye başladığını gösteren güzel bir KOBİ ortaklığı gereçekleşti. Herbiri farklı alanlarda şirket sahibi üç mahalle arkadaşı Ahmet Çelik (İspirli), Vedat Köprücü (Bayburtlu) ve Hızır Güngör (Oflu), 20 yıllık mahalle arkadaşlıklarını ’belediye nikahıyla’ ortaklığa dönüştürdü. Maltepe Belediye Başkanı Fikri Köse’nin ’en büyük hayalim’ dediği ve 7.5 milyon YTL’ye mal olan Küçükyalı Sahili’ndeki Maltepe Belediyesi Nikah Salonu ve Kültür Kompleksi’nin restoran kısmını aylık 30 bin YTL’ye kiralayan üç arkadaş, "Hem çocukluk hayalimiz gerçekleşti hem de ortaklık belediye nikahı gibi sağlam oldu" diyorlar.
İSPİRLİ İNŞAATÇI: Birim Gayrimenkul’ü kurarak; Pinhan adını verdikleri 650 kişilik restoran için 1.5 milyon Euro’luk yatırım yapan üç ortaktan Ahmet Çelik şöyle başlıyor anlatmaya: "Ben Erzurum İspir doğumluyum. Ticarete, Arçelik bayiliğiyle atıldım. Baba mesleğimiz inşaatçılık. Bu alanda da ayrıca büyüdük. Şu anda Bostancı’da 225 dairelik bir konut projemiz devam ediyor. Bişkek’te Ramstore’un da içinde olduğu 78 mağazalık bir alışveriş merkezini bitirdik. Duşanbe’de 18 bin metrekarelik bir alışveriş merkezi yapıyoruz, birkaç ay sonra bitiyor. Yine Duşanbe’de cumhurbaşkanı misafirhanesini de yapıyoruz. 1995’ten beri kurumsal araç kiralama işimiz de var. 40 civarında kurumsal müşterimiz, 200 araçlık filomuz var. Bakırköy’de ayrıca Foodtime adıyla 250 kişilik bir restoranımız da var. Üç arkadaş ortak olup bu işe girdik. Vedat Bey ve Hızır Bey ile 1975’ten beri arkadaşız. Hepimiz Küçükyalı’da oturuyorduk. Birlikte sahilde denize girerdik. Burada Büyükşehirin bir sosyal tesisi vardı. Altı pastane, üstü yemek servisi yapılan bir yerdi insanlar kapıda sıra beklemek zorunda kalırdı. O zamanlar ahdettik ’burada bir gün işletmecilik nasıl yapılır göstereceğiz’ dedik."

BAYBURTLU MALİ MÜŞAVİR: Üç arkadaştan Bayburtlu olanı Vedat Köprücü, 10 yıl Maliye Bakanlığı’nda çalışmış, sonra serbest mali müşavir olmuş. Vedat Köprücü, "Şu anda 150’ye yakın şirketin mali müşaviriyim. Sigorta acenteliğimiz de var. Burada üç arkadaş ayrıca biraraya geldik, bize ’Oflu, İspirli, Bayburtlu’ nasıl anlaşacak’ diye takılıyorlar ama biz başarılı olacağımıza inanıyoruz. Pinhan’la birlikte bir de pasta, çikolata ve pastane markamız olacak. Onun ilk şubesini de burada açıyoruz. Daha sonra yine ortaklık çatısında pastane zinciri geliştireceğiz" diyor.

OFLUNUN SİNGAPUR’DA RESTORANI VAR: Ortaklardan Oflu olanı Hızır Güngör’ün, baba mesleği bakkallık. Kendisi 1988’de Bakırköy Özgürlük Meydanı’na yakın bir de büfe açmış. Göngür, "1996’da Singapur’da Anatolia adında bir restoran açtım. Bu restoranım çok başarılı oldu. Orada ayrıca Maraş dondurması korner’larım da var" diyor.

Şef, Magic Life’tan 10 kişi Rixos’tan

PİNHAN’ın lüks otellerin hijyen koşullarına ve sunumuna sahip ama piyasa restoranları kadar lezzetli yemekler sunan bir mekan olmasını istediklerini anlatan Ahmet Çelik, "Benim ve Hızır Güngör’ün zaten restoran konusunda işletmeci olarak deneyimimiz ve şu anda çalışan işletmelerimiz var. Burada da 75 kişi çalışacak, mutfak kadromuzu özenle seçtik. Şefimiz Magic Life’tan. Konya Rixos’tan da 10 kişilik transferimiz oldu" diyor.

Başkan Köse bizden daha girişimci çıktı

MALTEPE Belediye Başkanı Fikri Köse, Maltepe Belediyesi Nikah salonu ve Kültür Merkezi’nin yaklaşık 7.5 milyon YTL’lik bir yatırımla tamamlandığını söyledi. Köse, "Bu yatırımımızın da kompleksin gelirleriyle 3-4 yılda geri döneceğini hesapladık. Sonrasında da belediyemize iyi bir gelir kaynağı olarak devam edecek. Kompleksin konumu çok güzel olduğu için artık nikahlar Kadıköy Evlendirme Dairesi’nden büyük ölçüde bize yöneldi. Daha açılmadan 120 nikah alınmış" derken, kompleksin restoran kısmını aylık 30 bin YTL karşılığı tuttuklarını söyleyen Ahmet Çelik, "Başkan bizden daha girişimci çıktı. Bu kadar kısa sürede bir yatırımın geri dönmesi özellikle kamu kuruluşlarında pek görülmemiştir" diye konuştu.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı