GeriEkonomi OECD'ye göre dünya daha az büyüyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

OECD'ye göre dünya daha az büyüyecek

Kuzey Amerika ve Avrupa ekonomilerinde büyüme olmasına karşın Japonya ve Güney Kore ekonomilerinde görülen durgunluk nedeniyle, Ekonomik ve İşbirliği Kalkınma Teşkilatı (OECD) üyesi sanayileşmiş ülkelerin büyüme hızının, beklenden fazla düşeceği bildirildi.

Merkezi Paris'te olan OECD'nin ‘‘Genel Ekonomik Görünüş’’ adlı yarıyıl raporunda, OECD ülkelerinin geçen yıl yüzde 3.1 olan büyüme oranının bu yıl 2.4'e düşeceği belirtildi. Japonya ve Güney Kore ekonomilerinin kötü bir performans sergilediği kaydedilen raporda, Japonya'nın içinde bulunduğu ekonomik sorunların çözülmemesi ve Asya'da yaşanan mali krizin etkileri nedeniyle, OECD'nin daha önce öngörülen büyüme oranının 0.6 puan düşürüldüğü bildirildi. OECD'ye göre, bu yıl binde 3 oranında gerilemesi beklenen Japonya ve Güney Kore ekonomilerinin gelecek yıl sırasıyla yüzde 1.3, yüzde 4 büyümeleri öngörülüyor.

Raporda, Asya kıtası dışında yer alan OECD ülkelerinde sağlam büyüme, düşük enflasyon ve azalan işsizlik oranı beklendiği belirtildi. Amerikan ekonomisinin yavaş, buna karşın sağlam bir biçimde büyüdüğüne işaret edilen raporda, istikrarlı mali yapı ve yüksek düzeyde özel tüketime karşın doların güçlü olmamasının, ABD'nin Asya ve Latin Amerika'ya olan ihracatının azalmasına neden olduğu ve bu durumunda büyüme konusunda baskı yarattığı kaydedildi.

İngiltere'de hükümetin izlediği sıkı para programı, güçlü sterlin ve Asya krizinin etkileri nedeniyle bu ülke ekonomisinde görülen büyümenin azalacağı belirtilen raporda, Kanada'nın da benzer koşu ile karşı karşıya olduğu ifade edildi. OECD'nin baş ekonomisti İgnazio Visco, düzenlediği basın toplantısında, ‘‘Teşkilat olarak göreceli bir iyimserliğe sahip olmakla beraber, Japonya ekonomisinin içinde bulunduğu durumdan büyük endişe duyuyoruz’’ dedi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle