OECD, TÜSİAD'dan mali destek istedi

Hürriyet Haber
09.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

İSTANBUL ofisini dün yeni binasına taşıyan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), işbirliği yapacağı Türk Sanayici ve İşadamları Derneği'nden (TÜSİAD) ofis için mali destek istedi.

İSTANBUL'da, Özel Sektörü Geliştirme Merkezi'ni yeni binasına taşıyan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Türk Sanayici ve İşadamları Derneği'ne (TÜSİAD) ortak çalışma teklifi götürdü. OECD, bu merkezdeki çalışmaları birlikte yürüteceği TÜSİAD'dan, merkez için mali destek de istedi.

OECD'nin Eminönü Hocapaşa Vergi Dairesi'ndeki yeni ofisinin açılışı dün yapıldı. OECD, ‘‘geçiş ekomisi’’ ülkelerinin, serbet piyasa ekonomisi reformlarını tasarlama, bu ülkelerde özel sektörün gelişmesine dönük faaliyetlerini Türkiye'den yürütecek. OECD Genel Sekreteri Donald Johnston, gelişmekte olan ülkelerde özel sektörün geliştirmesine yönelik ilk merkez olan İstanbul'un pilot proje olduğunu ve benzer merkezlerin dünyada başka ülkelerde de açılabileceğini söyledi.

Merkez, Orta Asya, Kafkasya, Karadeniz, Güney Doğu Avrupa bölgesi ülkeleri yanında Orta Doğu ve Güney Akdeniz bölgesi ülkelerine de hizmet sunucak. Ayrıca, Balkan İstikrar Paktı'na ve Yatırım Sözleşmesine de destek sağlayacak.

ÖZEL SEKTÖR DİNAMİK

Donald Johnston, özellikle küreselleşme üzerinde durdu ve Türk özel sektörünün oldukça dinamik olduğunu söyledi. Dün sabah saatlerinde Türk Sanayici ve İşadamları TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu, Yüksek İstişare Konseyi Bülent Eczacıbaşı ve TÜSİAD Yönetim Kurulu üyeleri ile biraraya gelen Johnston, Türkiye'de özel sektörün gittikçe daha dinamik bir durum aldığını belirterek, ‘‘Sabah Türk özel sektörünün en önemli temsilcisi TÜSİAD'la yaptığım görüşmeden sonra, Türk özel sektörünün oldukça dinamik olduğunu gördüm’’ dedi.

Donald Johnston, küreselleşme sürecinde OECD Bölgesi'nde yaratılan değerlerin diğer ekonomilerle paylaşılması gerektiğini söyledi. Johnston, son 40 yılda OECD ülkelerinde kişi başına GSMH'nin 3 katına çıktığını belirterek, bu servetin OECD dünyası dışına da aktarılması gerektiğini vurguladı. Johnston bu anlamda İstanbul'daki ofisin önemli bir görev üstleneceğini söyledi.

Küreselleşmesinin yalnızca Wall Street'in yararına olmadığının herkese anlatılmasının önemine de işaret eden Johnston, ‘‘Washington Seattle sokaklarında küreselleşmeye karşı direnenlere de küreselleşmenin avantajlarından nasıl yararlanacaklarını anlatmak ve onları buna inandırmak gerekiyor’’ dedi.

Johnston, İstanbul'daki Özel Sektör Geliştirme Merkezi'nin bu anlamda önemli bir rol oynayacağını belirtti.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı