GeriEkonomi OECD: Politikalar etkili oldu Türkiye bu yıl yüzde 3.3 büyür
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

OECD: Politikalar etkili oldu Türkiye bu yıl yüzde 3.3 büyür

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) 2012 Türkiye raporunda, uygulanan yapısal ve makroekonomik politikaların Türkiye’nin ekonomisinin güçlenmesinde etkili olduğunu açıkladı.

OECD’nin raporunda, “Küresel kriz boyunca Türkiye’de uygulanan  makroekonomik ve yapısal politikalar ülke ekonomisinin güçlenerek yeniden  yükselişe geçmesinde etkili oldu. 2010-2011 yıllarında ülkede büyüme ortalama yüzde 9 olurken iş alanları yaratma konusunda da güçlü artış oldu” denildi. OECD, Türkiye için 2012 yılında enflasyon tahminini yüzde 9.2, 2013 yılı için yüzde 7.2 olarak açıkladı. Kurum büyümeye ilişkin 2012 yılı için yüzde 3.3, 2013  yılı için yüzde 4.6 olarak tahmininde bulunurken, isizlik oranının 2012 için yüzde  9.5, 2013 yılı için yüzde 9.1 olacağını öngördü. Cari açığın GSYH’ye oranının ise, 2012’de yüzde 8.9, 2013 yılında yüzde 8.4 olarak beklendiği ifade edildi.

Cari açık ve enflasyon

Cari açık ve enflasyon oranlarına da dikkatin çekildiği raporda, “2010-2011 döneminde Türkiye’de cari açığın GSYH’ye oranı yüzde 10’a yaklaşırken, tüketici fiyatları da yüzde 10’un üzerine yükseldi” ifadelerine yer verildi. OECD, 2011’in ortalarından beri Türkiye’de yavaşlayan ekonominin iç ve dış dengesizlikleri azaltmaya yardımcı olduğunu kaydederek, “Cari açığın azaltılması ve enflasyonun yüzde 5 hedefine inmesi için makroekonomik ve yapısal politikaların kullanılması gerekiyor. Bu, yaşam standartlarında uzun vadede istikrarlı gelişmelere de temel oluşturacak” ifadelerine yer verdi.

Tasarruflar artmalı

Raporda, ülke ekonomisinde iç ve dış talebi dengelemek, istihdamın sürdürülebilirliğini sağlamak ve gelirlerle yurt içi tasarrufların artması için dış rekabet gücünün artırılması gerektiğine de dikkat çekildi. OECD, Merkez Bankası’nın para politikasıyla ilgili olarak ise, şu değerlendirme yapıldı: “İhtiyatlı maliye politikası enflasyonu düşürmeye ve volatil sermaye akışlarıyla mücadele etmeye yönelik” ifadesini kullandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle