GeriEkonomi OECD konferansı İstabul'da yapılacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

OECD konferansı İstabul'da yapılacak

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) 2. KOBİ'lerden sorumlu Bakanlar Konferansı, 2-6 Haziran 2004 tarihleri arasında, İstanbul Lütfi Kırdar Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek.

Alınan bilgiye göre, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Kosgeb ve TOBB'un ev sahipliğinde 2-6 haziran tarihlerinde yapılacak konferansa, çeşitli ülkelerden kobi'lerden sorumlu 80'e yakın bakan ile 100'e yakın teknokrat ile işadamının katılması bekleniyor.

Türkiye'nin üyesi bulunduğu OECD tarafından, küreselleşen dünyada girişimciliği ve KOBİ'lerin rekabet gücünü geliştirmek amacıyla düzenlenen 1. KOBİ'lerden Sorumlu Bakanlar Konferansı, 2000 yılında İtalya'nın Bologna kentinde yapılmıştı.

Türkiye'nin teklifi üzerine, ''Global Ekonomi'de Girişimciliğin Geliştirilmesi ve Yenilikçi KOBİ'ler'' konulu OECD KOBİ'lerden sorumlu 2. Bakanlar Konferansının ise OECD karar organları tarafından Türkiye'de yapılması kararlaştırıldı.
  
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, KOSGEB ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) ev sahipliğinde İstanbul'da gerçekleştirilecek toplantıya, OECD üyesi ülkeler ile üye olmayan ülkelerin KOBİ'lerden sorumlu 80'e yakın Bakanı ve 1000'e yakın teknokrat ile işadamının katılması bekleniyor.
  
2. Bakanlar Konferansı'nın temel amaçları arasında, ''Bologna sonrasında yaşanan küreselleşmeyle ilgili yeni gelişmelerin KOBİ'ler üzerinde etkilerinin değerlendirilmesi, KOBİ'lerin rekabet edebilirliğini artıracak ve küreselleşmelerini kolaylaştıracak politika girişimleri üzerinde uzlaşmaya varılması, OECD üyesi ülkeler ile OECD ülkesi olmayan ülkeler arasındaki siyasi diyalog ve işbirliğinin arttırılması ve KOBİ desteklerinde en iyi uygulamaların tespit edilerek bu doğrultuda politika tavsiyelerinin geliştirilmesi" konuları yer alıyor.

Konferans sonunda, ''OECD 2004 İstanbul Bakanlar Deklerasyonu'' yayınlanacak. Konferansın birinci günü olan 2 Haziran 2004'te, OECD'nin periyodik toplantılarından biri olan KOBİ Çalışma Grubu 23. Dönem Toplantısı, ikinci gününde İş Sempozyumu, 3. ve dördüncü günlerinde Bakanlar Konferansı gerçekleştirilecek. Ayrıca 2-6 Haziran 2004 tarihleri arasında da, Küresel Pazar Yeri konu başlığıyla bir diğer toplantı yapılacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle