GeriEkonomi Oda ve borsalarda seçim yarışı başladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Oda ve borsalarda seçim yarışı başladı

Oda ve borsaların yönetim organlarını belirlemek için yapılan seçimler bugün başladı. Ankara Sanayi Odası (ASO) ve Ticaret Borsası'nda (ATB) ilk oylar kullanıldı.

Ankara Sanayi Odası'nda (ASO), seçimlerin ilk ayağını oluşturan 162 kişiden oluşan meslek komitesi ve 68 kişiden oluşacak Meclis üyeleri için seçime gidildi. ASO Başkanı Zafer Çağlayan, bugünkü seçimlerde 23 numaralı sandıkta oyunu kullandı.

Çağlayan, oy kullanmasının ardından gazetecilerin, bugün basında yer alan “AK Parti, TOBB başkanlığına Cüneyt Zapsu'yu ya da Zafer Çağlayan'ı istiyor” şeklindeki haberle ilgili değerlendirmesini sorması üzerine, haberle ilgili kendisinin bilgisi ve ilgisinin olmadığını söyledi.

ASO'da 6 Mart Pazar günü yapılacak seçimlerde ise yönetim kurulu başkanı ve üyelikleri, disiplin kurulu üyelikleri, meclis başkanı ve başkan yardımcıları ile 14 TOBB delegesi belirlenecek.

ASO Başkanı Zafer Çağlayan'ın yeniden aynı göreve seçilebilmesi için, önce “alüminyum sanayi meslek komitesi”nden oda meclisi'ne, ardından da 68 meclis üyesinin oy kullanacağı yönetim kurulu başkanlığı seçimlerinden başarı ile çıkması gerekiyor.

ATB'DE SEÇİM

ATB'de 6 Mart Pazar günü, Borsa yönetim kurulu başkanlığı, yönetim kurulu üyeliği, disiplin kurulu üyeliği ve Odalar Birliği genel kurulu üyeleri (asıl ve yedek olarak) seçilecek.

ATB Başkanı Faik Yavuz'un da yeniden başkanlığa seçilebilmesi için Perakendeci Kasaplar Meslek Komitesi'nden Borsa Meclisi'ne, ardından da 6 Mart'ta yapılacak başkanlık seçimlerinde yönetim kurulu başkanlığına getirilmesi gerekiyor.

ATO'DA SEÇİM

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) başkanlığına yeniden aday olabilmek için ATO meslek komitelerinden oda meclisine seçilmesi gereken TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile ATO Başkanı Sinan Aygün bugün, 4 nolu İnşaat Malzemeleri Satıcıları Komitesi'nde birlikte oy kullandılar.

Gazetecilerin, seçimlerle ilgili 'siyasi baskı gelip gelmediğine' ilişkin soruları üzerine Hisarcıklıoğlu, ”Benim bildiğim kadarıyla, ATO'ya böyle bir siyasi baskı yok. Yalnız şu var, Türkiye'nin genelindeki partilerin ne oy oranı varsa, o noktada da o insanlar, gönül bağı noktasında hareket edebilirler” dedi.

"SİYASİ BASKI GELMEDİ"

ATO Başkanı Sinan Aygün de, seçimlerde hiç bir siyasi partiden, hiçbir şekilde siyasi bir baskı gelmediğini ifade ederken, şunları söyledi: "Hiç bir siyasi parti karşımızda flamasıyla, rozetiyle, bayrağıyla çalışmadı. Şu oldu. Siyasi partilerden burada temsil edilmeleri konusunda ricacı olundu."

ATO'da bugünkü seçimlerin ardından 6 Mart Pazar günü ise yönetim kurulu başkanı ve 11 kişilik yönetim kurulu ile 26 kişilik Odalar Birliği delegeliği, 3 kişilik disiplin kurulu asil ve yedek üyeleri için seçim yapılacak.

7 Mart Pazartesi günü ise meclis başkanı ve başkan vekili ile katip üyeler, bütçe hesapları denetleme komisyonu başkanı ve üyeleri, meslek komiteleri başkan ve yardımcıları için seçime gidilecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle