GeriEkonomi Oda’larda siyasetin önü açıldı AKP, TOBB’u tabandan kuşatacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Oda’larda siyasetin önü açıldı AKP, TOBB’u tabandan kuşatacak

Başta TOBB olmak üzere oda ve borsaların yönetim organlarında görev alanların siyaset yapmasının önünü açan yeni yasa AKP’yi harekete geçirdi. AKP, il ve ilçe örgütlerine, ‘oda seçimlerinde aktif olun’ talimatı verdi. AKP, tabandan hareketle TOBB yönetimini ele geçirmeyi hedefliyor.

TÜRKİYE’nin yarı kamusal nitelikteki iş dünyası örgütleri olan ‘Odalar’ ile bunların bağlı olduğu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) seçimleri uzun bir adan sonra ‘siyasi’ sonuçlar doğrucak bir sürece girdi. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP); bu kurumlarda; geçmişte Adalet Partisi (AP), Doğru Yol Partisi (DYP) etkinliğine benzer bir ‘siyasallaşma’ için düğmeye bastı.

RESMİYET KAZANDI:

Aslında her şey 1 ay önce başlamadı 3 Kasım’dan beri konuşulan şey şubat başında resmileşti. ‘Meslek odaları ile borsa ve birliklerin yönetim organlarında görev alanlara kısmi siyaset serbestisi getiren’ yasa geçtiğimiz günlerde TBMM’den geçti. Yasaya göre, sadece milletvekili veya belediye başkanı seçilenlerin oda, borsa ve birlik organlarındaki görevleri sona erecek; il genel meclisi ve belediye meclisi üyeliğine seçilen, siyasi partilerin organlarında görev alanların oda, birlik ve borsalardaki yöneticiliği ise devam edecek. Yine yasaya göre, oda ve borsa seçimlerinde oy kullanacak şirket yöneticisi ve temsilcisinin ‘ahzü kabz’ (almak, kendine mal etmek) yetkisinin seçimden önceki 6 ayı kapsamasını öngören hüküm, Mart 2005’te yapılacak seçimlerde uygulanmayacak. Bunun anlamı ise oda ve borsalarda daha fazla sayıda ‘profesyonelin’ görev alması yönündeki AKP isteğinin önünü açmak.

TERSİNDEN SİYASETE AÇTI:

CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin ve arkadaşlarının TOBB Yasası’nda değişiklik öngören teklifi ile AKP Kütahya Milletvekili Soner Aksoy ve CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan’ın ortaklaşa verdikleri teklif, TBMM Genel Kurulu’nda önergelerle değiştirilerek yasalaşmıştı. İlk bakışta ‘üyelere siyasi serbesti hakkı veren’ yasal değişiklik aslında tersinden ‘siyasilere meslek odaları ile borsa ve birliklerin yönetim organlarında görev alma hakkı’ sağladı. Resmen AKP’li olduğu için bu örgütlerde görev alamayan yüzlerce işadamı, ülke genelinde parti örgütleriyle birlikte harekete geçti.

ANKARA’YA BİZİMKİLER:

AKP’nin ülke genelinde odalarda yapacağı operasyonun ‘oda başkanlıkları’ kısmı birkaç Oda dışında o kadar da dikkat çekmeyecek. Ancak; birçok Oda’nın mevcut başkanına ‘İstiyorsanız yine başkan olabilirsiniz, biz de sizi destekleriz. Sizden sadece TOBB delegesi seçerken arkadaşlarımızı göndermenizi istiyoruz’ deniliyor. Burada amaç artık doğrudan delege oyu ile seçilecek TOBB Başkanı için oy kullanacak delegelerin büyük bölümünü AKP’lilerden teşkil etmek. Nihai hedef şu anda yerini çok sağlam gören TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yerine AKP’ye yakın birini oturtmak. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu TOBB’da seçim süreci yaklaştığından beri ‘açık muhalefet’ yapmıyor. Ancak AKP yönetimi Hisarcıklıoğlu’nun ‘bölge toplantılarında, siyasi lider adayı gibi algılandığını’ biliyor. Ayrıca, AKP yönetimine göre Hisarcıklıoğlu; 3 Kasım seçimlerinden hemen sonra DYP Genel Başkanı olması için kendisine getirilen öneriyi reddetmekte kısa süreli de olsa tereddüt ettiği için ‘siyasi ikbal-TOBB başkanlığı’ ilişkisi tescillenmiş oldu.

İSO, KÜÇÜK’LE DEVAM:

TOBB için ülke genelinde süren bu genel operasyon İstanbul’un iki büyük ve kritik Oda’sında farklı sürüyor. Çünkü AKP Yönetimi hükümet icraatlarıyla ilgili olarak İstanbul Sanayi Odası (İSO)’nda diyalog sorunu yaşamazken, İTO Başkanı Mehmet Yıldırım’dan sert eleştiriler alıyor. Bu nedenle İSO’da Tanıl Küçük’e en azından ‘siyasi’ rakip çıkmayacak. İstanbul Ticaret Odası (İTO)’nda ise ‘ciddi operasyon’ yapılıyor. Operasyonu milletvekilliği ve belediye başkanlığı seçimlerinde AKP’de ‘aday belirlemeyi’ yöneten AKP Genel Başkan Yardımcısı’ yönetiyor.

Cüneyd Zapsu olmayacaksa Zafer Çağlayan olabilir

AKP
’nin TOBB Başkanlığı için Cüneyd Zapsu’yu arzu ettiği ancak TOBB gibi bir kuruluşa AKP’liliği tescilli bir bir ismin başkanlığının kamuoyunda tepki yaratabileceği tezinin de değerlendirildiği bildiriliyor. Bu nedenle halen TOBB Yönetim Kurulu Üyesi olan Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan’ın desteklenmesi de gündemde.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanlığı içinse Eski MÜSİAD Başkanı Ali Bayramoğlu’nun adı uzun süredir gündemde. Ancak AKP içinden bazı kritik isimler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ali Bayramoğlu’nun MÜSİAD Başkanlığı döneminden de pek memnun kalmadığını belirtiyor. Bu nedenle İTO Başkanlığı’na ‘makul başkan’ seçilmesi için çalışılıyor. Bu ‘makul’ arayışta da 1 haftadır İbrahim Çağlar’ın adı öne çıkıyor. Ancak Bayramoğlu’nun AKP tabanındaki gücü ile bu tercihte geri durmayacağı da konuşuluyor.

Hisarcıklıoğlu ATO’dan TOBB delegesi seçilecek

TOBB
’a bağlı 363 oda ve borsada yönetim kurulu başkanı ve üyeleri ile disiplin kurulu üyelikleri, Meclis Başkanı ve Başkan Yardımcıkları ve TOBB delegeliği seçimlerinin Mart ayı içerisinde tamamlanması gerekiyor.

Ankara Ticaret Odası(ATO), Ankara Sanayi Odası(ASO) ve Ankara Ticaret Borsası (ATB) söz konusu seçimler için start aldı. Ankara’daki üç Oda’da meslek komiteleri ile meclis seçimleri 1 Mart Salı, Yönetim Kurulu Başkanı ve üyelikleri seçimi ise 6 Mart Pazar günü yapılacak. Bu seçimlerde daha öncekilerden farklı olarak ilk kez Oda Başkanı yönetim kurulu Başkanı sıfatı ile aday olacak. Yönetim Kurulu Başkanı’nın adının altında ise yönetim kurulu listesi yer alacak. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da TOBB Genel Kurulu’da yeniden başkan seçilebilmesi için önce ATO bünyesinde yer alan ‘İnşaat Malzemeleri Meslek Komitesi’nden meclis üyeliği ardından TOBB delegeliğine seçilmesi gerekiyor.

ASO 1 Mart Salı günü yapılacak seçimlerle 26 Meslek Komitesi’ne 162 kişi seçilecek. ASO’da 6 Mart Pazar günü ise yönetim kurulu başkanı ve üyelikleri, disiplin kurulu üyelikleri, Meclis Başkanı ve Başkan Yardımcıları ile 14 TOBB delegesi belirlenecek. ASO Başkanı Zafer Çağlayan’ın yeniden aynı göreve seçilebilmesi için de önce ‘Alüminyum Sanayi Meslek Komitesi’den Oda Meclisi’ne ardından da yönetim kurulu başkanlığı seçimlerinden başarıyla çıkması gerekiyor.

Yıldırım: 12 Eylül’de bile böyle baskı görmedik

İTO
Başkanı Mehmet Yıldırım, AKP İstanbul İl Teşkilatı’nın İTO’da Yönetim Kurulu Başkanı’nı belirleyecek seçim sürecinde tam kadro çalıştığını söyledi. AKP’nin örgütlerin başında eleştiren isimlerin olmasına tahammül edemediğini belirterek, ‘Kenan Evren’den bile böyle bir baskı görmedik. Bir dergide beyanatım ‘bu hükümetin projesi yok’ başlığı ile yayınlandı. AKP Genel Başkan Yardımcısı arayıp bir sürü laf söyledi. Başbakan dergiyi önlerine atmış ve çok zor durumda kalmışlar. ‘Niye böyle konuşuyormuşuz’ diye hesap soruldu’ dedi.

Küçük: Duayenler de memnun, göreve talibim

İSTANBUL
Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük, başkanlığa tekrar aday olduğunu belirtti ve ‘3.5 senede eksiklerimiz mutlaka olmuştur ama inanmadığımız hiçbir şeyi de yapmadık. Meclisimiz uygun görürse göreve devam’ dedi. Küçük, İSO’nun mevcut yönetiminden ‘sanayinin duayenlerinin’ de memnun olduğu izlenimi edindiklerini kaydetti ve şöyle konuştu: ‘Niyetimiz devam etmek ama tabii ki tasdik İSO Meclisi’nden olur. 16 Mart’ta meslek komiteleri seçilirken meclis üyeleri de seçilmiş olacak. 23’ünde de Başbakan belli olacak. Yönetim Kurulu, görev dağılımını ise 25 Mart’ta toplanarak yapacak.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle