GeriEkonomi Ocakta dış ticaret açığı 2.3 milyar dolar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ocakta dış ticaret açığı 2.3 milyar dolar

DIŞ ticaret açığındaki büyüme eğilimi bu yılın ocak ayında da devam etti. Dış ticaret açığı ocakta yüzde 38.7 oranında büyüyerek 2 milyar 335 milyon dolara kadar yükselirken, ihrcat artışı yüzde 0.3’te kaldı. İthalatın yüzde 10.6 oranında büyüdüğü ocakta ihracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 66.4 olarak gerçekleşti.

Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) ocak ayı dış ticaret gelişmelerini açıkladı. Buna göre Türkiye’nin ihracatı ocakta yüzde 0.3 oranında artarak 4 milyar 624 milyon dolarda kalırken, yüzde 10.6 büyüyen ithalat ise 6 milyar 959 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. İhracat ve ithalat artış hızı önceki aylara göre önemli ölçüde azaldı. Bu gelişmenin ocak ayında yaşanan kurban bayramı tatilinden kaynaklandığı belirtiliyor.

İthalattaki büyümenin hızlı gerçekleşmesi nedeniyle dış ticaret açığındaki büyüme trendi geçen yıl olduğu gibi bu yıl da devam etti. Geçen yıl ocakta 1 milyar 684 milyon dolar olan dış ticaret açığı bu yıl ocakta 2 milyar 335 milyon dolara tırmandı. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 73.2’den yüzde 66.4’e kadar geriledi. Geçen yıl ocakta Türkiye 4 milyar 608 milyon dolar ihracat ve 6 milyar 292 milyon dolarlık ithalat yapmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle