GeriEkonomi Observer: İstanbul Avrupa’nın yeni eğlence başkenti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Observer: İstanbul Avrupa’nın yeni eğlence başkenti

Observer: İstanbul Avrupa’nın yeni eğlence başkenti
refid:16667491 ilişkili resim dosyası

İngiltere’de pazar günleri yayınlanan The Observer gazetesinde yayımlanan bir makalede İstanbul Avrupa’nın yeni eğlence başkenti ilan edildi.

Andrew Finkel imzasıyla yayımlanan makalede, “Avrupa’nın yeni eğlence başkenti İstanbul’da işler tıkırında” ifadesi kullanılırken “dünyanın en dinamik kenti, silüetini değiştiriyor” yorumu yapıldı.
Kapalıçarşı yenileniyor
Kapalıçarşı’nın, milyonlara mal olacak bir güzelleştirme ile 550’nci yıldönümünü kutlamaya hazırlandığı dikkat çekilerek “Esasen bir zamanlar Avrupa’nın kenarındaki bir ileri mevki olan kent, markasını bölgesel bir mıknatıs olarak değiştirirken milyarlarca sterlin tutarında bir yenileme sancısı içerisinde” değerlendirmesine yer verildi.
İstanbul’daki canlı sanat dünyasına da dikkat çekilirken “Sınırlar ortadan kalkıyor. New York’taki galeriler, İstanbul’da şube açıyor ve Türk koleksiyoncuları, yurt dışına gidiyor. Art Basel Miami Beach belki henüz rekabeti hissetmezse de Konstantin tarafından yeni Roma olarak kurulan kent bir günde inşa edilmedi” denildi.
Onaylamayanlar da var
Birkaç yıl önce kentin Lady Gaga konserini aklından bile geçirmeyeceği ifade edildi. Buna karşın kentin hızlı gelişmesine ilişkin kaygıların da yansıtıldığı makalede “Başı döndüren büyümenin sonuçlarını onaylamayanlar da var” denildikten sonra Beyoğlu’ndaki yenileme projesinin tartışılan yönlerine dikkat çekildi. Çevrecilerin üçüncü köprüye ilişkin endişelerinin de yankılandığı makalede “İstanbul’un geleceği konusundaki iyimser olanlar ile karamsarların, siyasi çizgilere göre ayrıldığı” görüşüne de yer verildi.
Sporun başkenti oluyor
The Observer’de makalede İstanbul için “Ve Avrupa kültür başkenti tacını Finlandiya’nın Turku kentine teslim edeceği için üzgün hissetse eğer, bir tesellinin olduğunu da biliyor. Zira, 2012’de Avrupa’nın spor başkenti olacak” nitelemesi dikkati çekti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle