GeriEkonomi Obama Wall Street’i dinlemedi ‘finansa yeni düzen’ geçti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Obama Wall Street’i dinlemedi ‘finansa yeni düzen’ geçti

Obama Wall Street’i dinlemedi ‘finansa yeni düzen’ geçti
refid:14801162 ilişkili resim dosyası

ABD Senatosu, geniş kapsamlı finansal düzenleme içeren yasa tasarısını onayladı. 1930’lardan bu yana planlanan en geniş kapsamlı finansal düzenlemeyi içeren tasarı, 39’a karşı 59 oyla onaylandı.

Tasarının onaylanmasından sonda konuşan ABD Başkanı Obama, Wall Street’in denediğini ancak, tasarıyı baltalamakta başarısız olduğunu söylerken, “Amerikalılar Wall Street’in hataları için yeni ödeme yapmak zorunda kalmayacak” dedi.

Hesap sorulabilecek

Tasarının nihai versiyonunun, finans şirketlerini hesap sorulabilir hale getireceğini ancak serbest piyasanın engellenmeyeceğini ifade eden Obama, “Finans sektörü lobicilikle, milyonlarca dolarlık reklamlar ve yasalardaki boşlukları kullanarak defalarca düzenleyici reformları engellemeye çalıştı. Temsilciler Meclisi ve Senato, iki tasarı üzerindeki ayrılıkları gidermek durumunda ancak, bu zaman diliminde finansal sektör ve lobilerinin mücadeleyi sürdürecek” diye konuştu. Öte yandan, Demokrat Parti Senato Çoğunluk Lideri Harry Reid de, “Tasarı Wall Street’e boş yere başkalarının parasını kumarda kaybedemeyeceksiniz diyor” ifadesini kullandı.

Büyüklere kısıtlama

Bu aşamada Senatonun tasarısının, aralık ayında Temsilciler Meclisi’nce onaylanan önlemler paketiyle birleşmesi gerekiyor. Ancak bundan sonra nihai paket, yasalaşması için Başkan Obama’nın onayına sunulacak. Bazı ekonomistler, paketin Obama’nın onayına gelecek ay sunulabileceğini düşünüyor. Tasarıyla yeni bir gözlemci kurum oluşturulacak ve çetrefil türev piyasada reform yapılmasına çalışılacak. Tasarı, ayrıca büyük bankalar üzerindeki kısıtlamaları artıracak. Ayrıca tasarı, finansal risklerin izlenmesi için yeni yollar sunarken, zor durumdaki şirketlere likidite sağlamayı da kolaylaştırıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle