GeriEkonomi Obama: Kutlama yapmayalım ama ekonomi iyi yönde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Obama: Kutlama yapmayalım ama ekonomi iyi yönde

Obama: Kutlama yapmayalım ama ekonomi iyi yönde
refid:12833252 ilişkili resim dosyası

ABD Başkanı Baracak Obama, ekonomideki büyüme ve hükümet harcamalarının yarattığı istihdam verilerinin, “Ekonominin doğru yönde hareket ettiğini gösterdiğini” söyledi.

Obama, haftalık radyo ve internet konuşmasında, Ticaret Bakanlığı’nın, ekonominin üçüncü çeyrekte yıllık yüzde 3.5 büyüdüğü ve hükümetin 787 milyar dolarlık ekonomiyi teşvik paketinin şimdiye kadar 640 binden fazla kişiye iş yarattığı yönündeki açıklamaların altını çizdi. Ekonomideki gelişmelerin kutlama için bahane olmasa bile, aylardır süren sıkıcı haberlerden sonra memnuniyet verici bir işaret olduğunu vurgulayan Obama, “Tekrar refaha kavuşmadan önce gitmemiz gereken uzun bir yol var ve hiç şüphesiz  bu yolda inişler çıkışlar olacak, uzun bir yoldan geldiğimiz de bir gerçek. Sadece birkaç ay önce ekonominin hızla gerilediğini ve birçok ekonomistin yeni bir Büyük Buhran’dan korktuğunu unutmak kolay değil” diye konuştu. Obama, sözlerini şöyle sürdürdü: “Muhtemelen gelecek günlerde daha fazla istihdam kayıpları göreceğiz, şurası bir gerçek ki bu durum ekonomimiz ve işlerini kaybeden erkekler ve kadınlar için çok üzücü. Bugün olumlu haberler olması gelecekte zor günler olmayacağı anlamına gelmiyor. ”

Geithner: Toparlanma dengesiz olabilir

ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, krizde ABD ekonomisinin çok zarar gördüğünü belirterek “Toparlanma bir parça dalgalı olabilecek. Hatta dengesiz bile olabilir” dedi. NBC Kanalı’nda yayınlanan “Meet the Press” programına katılan Timothy Geithner, istihdamı ve yatırımcının güvenini eski konuma getirmenin ekonomideki toparlanmada gerçek test olacağını söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle