GeriEkonomi Obama: G-20 ülkeleri beklentiyi karşılayan çalışmayı hızlandırmalı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Obama: G-20 ülkeleri beklentiyi karşılayan çalışmayı hızlandırmalı

Obama: G-20 ülkeleri beklentiyi karşılayan çalışmayı hızlandırmalı
refid:15071018 ilişkili resim dosyası

ABD Başkanı Barack Obama, G-20 ülke liderlerine finansal reform ve kamu maliyesinin güçlendirilmesi çalışmalarının hızlandırılması çağrısında bulundu.

Gelişmiş ve gelişen 20 büyük ülkeden oluşan gruptan bankalara daha sıkı sermaye ve likidite kuralları getirecek çerçeve üzerinde anlaşmasını isteyen Obama, “Toparlanmayı güçlendirmek için birlikte çalışmalıyız” dedi. G-20 zirvesinin küresel ekonomik toparlanmayı korumak ve güçlendirmek için üst düzeyde öneme sahip olduğunu söyleyen Obama, “Büyümeyi yeniden rayına oturmak amacıyla çalışıyoruz. Bu desteği şimdi durdurmamalıyız. Ülkelerin türev araçlarla ilgili piyasaların daha güçlü denetime alınması için tutarlı bir çerçeve çizmesi gerekiyor” diyerek G-20 liderlerine mesaj verdi. Obama, 26-27 Haziran’da Kanada’da düzenlenecek olan zirvenin, küresel ekonomi tarihi için yeni bir dönemin başlangıcı olabileceğini kaydetti.
Yapılacaklar listesi
Sürdürülebilir kamu finansmanının önemine dikkat çeken Obama, “Zayıf özel sektör talebi ve ithalat dayalı ekonomi tipinin G-20 ülkeleri arasında genişleyerek devam etmesi endişe yaratıyor” ifadesini kullandı. Finansal reform konusuna ülkelerin daha fazla yoğunlaşması gerektiğini söyleyerek hükümetleri uyaran Obama, “Ülkelerden yapılması gerekenlerin listesini isteyeceğiz. Bu listede daha sıkı sermaye ihtiyaçları, türev hataları ve küresel finansal firmaların hızlı büyümelerini önlemenin yer alacak” ifadesini kullandı.

Euro Bölgesi krizi ABD’nin büyümesini etkiler

ABD Merkez Bankası (FED) Başkan Yardımcısı Donald Kohn, Euro Bölgesi’nde yaşanan borç krizinin, ABD ekonomisinin büyümesini etkileyeceği uyarısında bulundu. FED’in iki numaralı ismi olan ve 23 Haziran’da emekliliğe hazırlanan Kohn, Avrupa’nın karşı karşıya bulunduğu problemlerin bu yılın geri kalanında ve gelecek yıl ABD ekonomisinin büyümesi üzerinde etkili olacağına dikkat çekti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle