GeriEkonomi Obama: Ekonomide daralma yavaşladı ama durgunluktan çıkmak için aylar lazım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Obama: Ekonomide daralma yavaşladı ama durgunluktan çıkmak için aylar lazım

Obama: Ekonomide daralma yavaşladı ama durgunluktan çıkmak için aylar lazım
refid:12199646 ilişkili resim dosyası

ABD Başkanı Barack Obama, ikinci çeyrekte ekonomideki daralmanın yavaşladığını belirterek, “Ancak, ekonominin durgunluktan çıkması için önümüzde daha çok ay var” dedi.

Başkan Obama, ulusa sesleniş konuşmasında, Beyaz Saray yönetiminin aldığı ekonomik tedbirleri savunarak, bu tedbirler olmasıydı yüzde 9.5 ile rekor seviyeye ulaşan işsizliğin çok daha kötü olabileceğini söyledi. Obama, şöyle konuştu: “İkinci çeyrek GSYH sonuçları ekonomideki daralmanın yavaşladığı gösteriyor. Ancak, ekonominin tam anlamıyla durgunluktan çıkması için önümüzde daha çok ay var. Bu durgunluk tahminlerin çok ötesinde bir derinlikte oldu.”

Durgunluğa fren koyduk

Ekonominin son aylarda beklentilerin üzerinde bir performans gösterdiğine işaret eden Obama, “Birçok ekonomist, bu performansın doğrudan ekonomik canlandırma paketinin kaynaklandığını düşünüyor. Bu pakete ek olarak son 6 ayda aldığımız önlemler durgunluğun fren yapmasına katkıda bulundu” diye konuştu. Ekonomik büyümenin istihdamdaki artıştan önce gelmesi gerektiğinin altını çizen Obama, “Son açıklanan ikinci çeyrek verileri, bu yönde ilerlediğimizi gösteriyor. Özel sektör yatırımlarındaki kıpırdanma da, yeniden işe alımlarda artış görüleceği sinyalini veriyor” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle