GeriEkonomi Obama, Çinli firmayı devre dışı bıraktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Obama, Çinli firmayı devre dışı bıraktı

Obama, Çinli firmayı devre dışı bıraktı
refid:21583807 ilişkili resim dosyası

Çinli Sany grup bünyesinde bulunan Ralls firması tarafından Oregon eyaletinde kurulacak olan rüzgâr tarlasının iptal edilme nedeni aynı bölgede bir ABD donanma üssünün olması.

ABD Başkanı Barack Obama, “Ralls, Sany grup ve Sany Grup’ta çalışan 2 yöneticinin ABD’nin ulusal güvenliğini tehdit edici eylemlere girişebileceğine dair beni ikna eden deliller var” diye konuştu. Obama, rüzgâr türbinlerine ilişkin tüm parçaların ve tesisatın sökülmesi için şirkete 2 hafta süre verdi. Ayrıca Çinli firmadan projedeki tüm hisselerini 90 gün içinde devretmesi istendi.

Öte yandan Ralls, karar nedeniyle ABD Yabancı Yatırım Komitesi’ne dava açtı. Ralls’dan yapılan açıklamada mahkemenin şirketin haklarını koruyacak bir karar vereceğine inandıkları belirtildi. Ralls’ın aynı bölgede 4 farklı rüzgar tarlası projesi bulunmaktaydı.

Obama’nın Kasım’daki başkanlık seçimlerindeki Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney daha önce Obama hükümetini Çin’e karşı fazla ‘yumuşak’ davranmakla suçlamıştı. ABD’de en son 1990’da eski başkan George H.W. Bush, yine Çinli bir havacılık teknoloji firmasının bir ABD’li üretim firmasını satın almasını engellemişti.

Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise bu kararın Çin’den veya farklı ülkelerden gelecek olan diğer yatırımları bağlamadığı vurguladı.

 

 


  

Yorumları Göster
Yorumları Gizle