GeriEkonomi Obama, 150 ‘Müslüman girişimci’yle buluşacak, bizden 5 kişi gidecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Obama, 150 ‘Müslüman girişimci’yle buluşacak, bizden 5 kişi gidecek

Obama, 150 ‘Müslüman girişimci’yle buluşacak, bizden 5 kişi gidecek
refid:13597396 ilişkili resim dosyası

ABD Başkanı Barack Obama’nın 3 Haziran 2009’da Kahire’deki tarihi konuşmasında satır aralarında bahsettiği “Müslüman ülkelerden seçilecek girişimcilere Washington’da zirve” projesi, 26-27 Nisan’da gerçekleşecek.

Uzun araştırmalar sonucu Müslüman ülkelerden 150 ‘yeni’ Social Entrepreneurs (sosyal girişimci) seçen ABD’li yetkililer, Türkiye’den de 5 ismi Washington’a götürecek. Obama’nın 2 tam gününü ayıracağı ve girişimcilerin fikirlerini dinleyeceği zirve için Türkiye’den Deulcom’un sahibi Baybars Altuntaş, Yemeksepeti.com’un kurucusu Nevzat Aydın ve Technopolis Türkiye’nin Kurucusu Şirin Elçi’ye davet gitti. ABD Ankara Büyükelçiliği yetkilileri, ABD Başkanı Barack Obama’nın Washington’a davet ettiği 5 Türk girişimcinin adının bugün resmen açıklanacağını bildirdi.
Projeyle gidiyorum
Deulcom’un sahibi Baybars Altuntaş, “Sayın Başkan’ın vizyonunu çok iyi anlıyorum. Dünyayı kavganın değil barışın mutlu edeceğini, girişimciliğin de barış ve kalkınma için en önemli güç olduğunu düşünüyor. Ben kişisel olarak Ortadoğu Girişimcilik Enstitüsü projemi kendilerine takdim edeceğim. Çünkü Müslüman coğrafyanın girişimcilik potansiyeli çok yüksek ve bu potansiyeli harekete geçirerek hem barışa hem de refaha hizmet edebiliriz” dedi. Technopolis Türkiye’nin Kurucusu Şirin Elçi de daveti doğruladı ancak konu hakkında fazla bilgisi olmadığını söyledi.
Müslümanlarla iletişim
Müslüman ülkelerle ABD arasında karşılıklı destek ve işbirliği sağlayacak büyük bir ‘girişimcilik network’üne dönüşeceği belirtilen proje, Başkan Obama’nın Müslüman dünya ile ‘yeni bir başlangıç’ stratejisinin de önemli altyapısı olacak. Başkan Obama’yı bu yaklaşıma götürenin, Müslüman dünya ile ABD arasındaki gerilimi düşürmek kadar, son dönemde ABD ekonomisinde ortaya çıkan küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) başarısı olduğu belirtiliyor.
KOBİ’lerin gücünü gördü
ABD’de yapılan bilimsel araştırmalara göre bu ülkede son 15 yılda KOBİ’ler yeni istihdamın yüzde 65’ini sağladı. Ayrıca, KOBİ’lerin inovasyon gücü büyük şirketlerden 13 kat daha fazla yeni patent yarattı. Obama da hem ülke içinde hem de dünyada dev şirketler yerine KOBİ’leri desteklemek istiyor. Başkan küçük girişimcileri desteklemek için orta vadeli bir program hazırladı, vergi avantajları başta bir dizi destek kararını da hayata geçirdi.

Demokrat Başkan’dan sosyal girişimcilik

ABD Başkanı Barack Obama’nın 26-27 Nisan 2010’da düzenleyeceği Zirve için seçilen müslüman girişimciler için ‘Social Entrepreneurs’ (sosyal girişimci) terimi kullanılıyor. Uzmanlar bunun nedenini,   “Girişimcilerin toplumun refah seviyesini yükseltmeye ne kadar katkı sağladıkları çok önemli. Pozitif sivil toplum hareketlerine liderlik eden girişimciler o nedenle çok daha değerli” diye açıklıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle