GeriEkonomi O krediye yine imza atarım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

O krediye yine imza atarım

O krediye yine imza atarım
refid:3980876 ilişkili resim dosyası

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Eximbank Yönetim Kurulu Başkanı olduğu dönemde EGS’ye kullandırılan ve Bankalar Yeminli Murakıpları raporuna göre "usulsüz" olduğu belirtilen 64 trilyon liralık kredi için attığı imzayı, bugün aynı koşullar olsa yine atacağını açıkladı.

Tüzmen, "Yolsuzluk yapmadık. Türkiye’nin en iyi, en başarılı şirketine kredi verdik" dedi. Eximbank’ın, o dönem çok başarılı bir şirket olan EGS ile 1993-2001 döneminde hiç sorunsuz bir kredi dönemi yaşadığını belirten Tüzmen; 2001 krizinin olağanüstü koşulları nedeniyle ödeme güçlüğüne düşen firmanın, bu koşullarda bile "faizi vadesinde, anapara borcunu ise birkaç günlük gecikmeyle ödediğini" söyledi.

AYKIRI İŞLEM YOK:

EGS’nin Eximbank kayıtlarındaki borcunun 20 trilyon lira olduğunu, 64 trilyon liraya ise akdi faiz arttırımlarıyla ulaşıldığını vurgulayan Tüzmen, "Bankacılık mevzuatına ve teaümllere aykırı hiçbir işlemden sözedilemez" dedi. Basın toplantısına "Hepiniz beni gayet iyi tanıyorsunuz" diye başlayan Tüzmen, DPT ile başlayan 22 yıllık kamu görevi sürecinde hesabını veremeyeceği hiçbir iş olmadığını belirtti. Tüzmen, müsteşarlık görevinden ayrılırken, boynumuz yiğit boynu, bükülürse sevda büker) demiştim. O dönemlerde o kadar iş yaptık ve 20 küsur sene herhangi bir şeyle karşılaşmadık" dedi.

ARKASI GELECEK:

Bankalar Yeminli Murakıbı raporunun "suçlayıcı ve amaçlı bir kanaat oluşturma çabası içinde olduğunu" söyleyen Tüzmen, kendisinin de rapordan haberdar olmadığını söyledi. "Ne zaman biz bir işlere el atsak, gümrüklerde birşeyler yapsak, bir yerleri düzeltmeye çalışsak bu tür şeyler çıkıyor. Bunun arkası gelebilir, hazırlıklı olun" diyen Tüzmen, şunları söyledi: "Şunu da biliyorum, buna hazırlıklı olun, bu neden şimdi, niye şimdi bu sorular soruluyor? Benim bürokrasi geçmişimde böyle şeyler olmadı, sorulmadı. Neden şimdi." Tüzmen, herşeyin hesabını verebileceğine göre dokunulmazlığının kaldırılmasını da isteyip isteyemeyeceğinin sorulması üzerine ise şöyle dedi: "Bu konuda iktidar ve muhalefet birlikte çalışma yapıyor. Çalışmanın sonucu ne olursa ben ona aynen katılırım."

Eğer iş yapmazsanız dürüstlüğün önemi yok

KÜRŞAD Tüzmen, "İş yapmazsanız dürüstlük çok önemli değildir." dedi. Tüzmen, şunları söyledi: "O görevlerin hepsinde imza atarak geldim bugünlere. İş yaptım, kalıcı birşeyler bırakmaya çalıştım. İmza atamıyorsanız, masanın altına kaçıyorsanız bazı hadiselerde, dürüstlüğün değerlendirmesi mümkün değil. Risk alabiliyorsanız, imza atabiliyorsanız ve hesabını verebiliyorsanız, yani iş yaptığınız zaman dürüst kalabilmek önemli."

Canınız sağolsun Abdüllatif Bey

KÜRŞAD Tüzmen, (BDDK’nın ilgili bakanı) Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’in kendisini arayarak, üzüntülerini ilettiğini belirterek, "Sayın Şener raporun kimden sızdığını bilmediğini söyledi. Ben de (hiç üzülmeyin, canınız sağolsun) dedim" dedi.

EGS, 4.9 milyar dolar ihracat yaptı

KÜRŞAD Tüzmen, 403 KOBİ firmasının ortak olduğu EGS’nin, 1993-2001 döneminde 4.9 milyar dolar ihracat yapan ve Eximbank’tan bu dönemde 445 milyon dolar kredi kullanan bir şirket olduğunu söyledi. Tüzmen, Eximbank’ın EGS ile sekiz yıl sorunsuz kredi ilişkisi sürdürmesi nedeniyle kredi riski teminat mektubu oranının yüzde 65 olarak uygulandığını belirtti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle