GeriEkonomi O artık Asya-Pasifik kaplanı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

O artık Asya-Pasifik kaplanı

O artık Asya-Pasifik kaplanı
refid:27934217 ilişkili resim dosyası

Kordsa Global, Endonezya’da 100 milyon dolar yatırımla kurduğu ikinci lastik kord bezi ve polyester iplik fabrikasını hizmete açtı.

2007’den bu yana Endonezya’da IndoKordsa şirketiyle faaliyet gösteren Kordsa Global, yeni yatırımıyla Asya-Pasifik bölgesinde sektörünün en güçlü oyuncusu haline geldi.

“İLK başladığım yer Kordsa. Ben Hasan Güleşçi (Sabancı Holding eski CEO’su) ile büyüdüm. Kendisine ‘Hasan Abi’ derdim. Onlardan çok şey öğrendim. 1996’da imzalanan Gümrük Birliği Anlaşması Türkiye için çok önemli bir hareketti. Benim holdingin başına geçmem düşünülmüyordu elbette... Aslan gibi 5 amcam vardı. Yol boyunca başka şeyler oluyor, onun adına da hayat deniyor...”
Endonezya’nın başkenti Jakarta’daki buluşmamıza bu sözlerle başladı, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı. Geçen Salı günü düzenlenen bir törenle Kordsa Global bu ülkede 100 milyon dolar yatırımla gerçekleştirdiği ikinci lastik kord bezi ve polyester iplik fabrikasını hizmete açtı. 2007 yılından bu yana Endonezya’da IndoKordsa şirketiyle faaliyet gösteren Kordsa Global, yeni yatırımıyla Asya-Pasifik bölgesinde sektörünün en güçlü oyuncusu haline geldi.

2007 yılında satın alınan şirket aradan geçen 7 yılda iki kat büyüdü. Halka açık olan şirketin hisse değeri de aynı süreçte iki kat arttı.
Yeni yatırım 18 kilotonluk lastik kord bezi fabrikası ve 14 kilotonluk üçüncü ve dördüncü nesil polyester HMLS iplik fabrikalarını içeriyor. Java adasının batı sahilinde yer alan Bogor-Citeureup’taki her iki fabrikada toplamda 250’den fazla yeni personel istihdam edilecek.
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, açılış töreninde yaptığı konuşmada, 1973’ten bu yana yeni başarılar ve yeni açılımlarla Kordsa Global’in sadece ticari değil teknolojik olarak da sektör lideri olmasından gurur duyduklarını dile getirdi.

MÜŞTERİNİN YANINDAYIZ

Bu açılışın kendileri için çok anlamlı olduğunu belirten Sabancı, “Çünkü ‘müşterilerimizin olduğu yerde bulunma’ taahhüdümüz yeni bir dönüm noktasına ulaşıyor. Asya’da büyüyoruz, Asya’ya güç veriyoruz ve en önemlisi müşterilerimize güç katıyoruz. Sürdürülebilir ve karlı bir liderlik için, mevcut ve potansiyel lastik üreticisi müşterilerimizi yakından takip ediyoruz ve üretim artışının güçlü olduğu bölgelerde bulunmak istiyoruz. Her anlamıyla, üreticinin yanında olmamız başarımızın anahtarıdır” diye konuştu. Güler Sabancı, Kordsa Global’in küresel bir şirket olduğunu ve 8 ülkede bulunan 10 üretim tesisiyle 5 kıtaya yayıldığını söyledi.
Endonezya Sanayi Bakanı Saleh Husin ise, IndoKordsa’nın 1985’ten beri gerçekleştirdiği otomotiv endüstrisi için ileri tekstil ürünleri üretimini ve şimdi de kapasite artırımına yönelik 100 milyon dolarlık iki yeni yatırımını takdirle karşıladıklarını ifade etti. Husin, “Umuyorum ki, IndoKordsa’nın bu pazara duyduğu güven, diğer sanayi kuruluşlarına da örnek olur” dedi.
Sabancı Holding Sanayi Grubu Başkanı Mehmet Pekarun ise Kordsa Global’in Endonezya’daki ikinci yatırımının Türkiye dışındaki en büyük kapasiteli yatırım olduğuna dikkati çekti. Pekarun “Bu bölge hızla her açıdan en rekabetçi bölge haline geliyor. Asya’daki başarı, global rekabetin yeni tanımlaması oldu” dedi.

Açılış törenine, Endonezya hükümet yetkilileri, yerel idareciler ve şirket çalışanları katıldı. Davetlilerin Endonezya’nın simgesi olan batik sanatıyla yapılan geleneksel gömlekler giydiği törende, yerel enstrümanlarla müzik ve dans gösterisi de gerçekleştirildi


Sakıp Sabancı’nın 100 dolarlık sırrı

YENİ ürün için inovasyon yolculuğunun devam etmesi gerektiğine dikkat çeken Güler Sabancı “Mesele yenisi için heyecan duymak. Ben misal Endonezya’nın para birimini bilmiyorum. Bazı şeyler bundan önemli. Sakıp Amcam gittiği ülkenin para birimini ve değerini öğrenmek için mutlaka havalimanında 100 dolar bozdururdu” diye konuştu.

Enerjide en cazibi Amerika

POLYESTERDE dünyada ilk, naylonda 3’üncü sırada olduklarını belirten Güler Sabancı, “Enerji fiyatları Endonezya’ya geldiğimizde enerji fiyatları çok cazipti. Şimdi bir cazibesi kalmadı. Hükümet bu alanda büyümeye yönelik yatırımlar yapmayınca bu avantaj ortadan kalktı. Şu anda enerji anlamında en cazip üretim yaptığımız pazar Amerika. Ciromuzun yüzde 60’ı gelişmekte olan pazarlardan geliyor. Endonezya
ciromuz 200 milyon dolar seviyesinde. Yeni tesisle birlikte bu rakam 300 milyon doları geçecek” dedi.

Kompozitte hedef liderlik yeni silah Kratos

GÜLER Sabancı Endonezya’daki etkinlikler sırasında sık sık ekibine teşekkür ederken yeni hedefi de net bir şekilde koydu: Kompozitte liderlik. İnovasyonun çok önemli olduğuna dikkat çeken Sabancı Kordsa’nın bu anlamda çok ciddi çalışmalar yaptığına ve yeni ürünleri devreye aldığına dikkat çekti. Bu ürünlerden en önemlisi ise beton takviye lifi olan kratos. Hammaddesi naylon olduğu için üründe çatlama olmuyor. Diğer alternatif ürünlere göre üstün bir teknoloji esneme kabiliyeti yüksek ve paslanmıyor. İşçilik maliyetlerini de yüzde 30 düşürüyor. Ürün tünel, havaalanı, liman gibi mekanlarda kullanılacak betonlar için açısından önemli. Ürünün pazardaki payının hızla artması bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle