GeriEkonomi Nuri Alagöz: Posta'da dizboyu yolsuzluk var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nuri Alagöz: Posta'da dizboyu yolsuzluk var

Posta İşletmesi Genel Müdürü Nuri Alagöz, 157 yıllık geçmişe sahip kurumda bir çok yolsuzluk ve usulsüzlük yapıldığını belirterek, bir genel müdür olarak bunları engelleyemekten şikayet etti. Alagöz, 'Genel Müdürlük dağıtıcılar ile dolmuş. Birini oynattığınız zaman, kıyamet kopuyor. Ben, kurumdaki personeli 5 saat çalıştırabilsem, sorunları çözeceğim' dedi.

Ulaştırma Bakanı Necdet Menzir'in 12 Aralık 1997 tarihinde atadığı, Posta İşletmesi'nin asker kökenli Genel Müdürü Nuri Alagöz, kurumdaki yolsuzluklar ve usülsüzlükler nedeniyle isyan etti. ‘‘Yetkim olsa kurumu altı ayda düzeltirim’’ diyen Genel Müdür

Nuri Alagöz, siyasilerin baskıları nedeniyle iş yapamaktan şikayet etti. Alagöz, uba'ya yaptığı açıklamada, 'Genel Müdürlük posta dağıtıcıları ile dolmuş. Bunları başka yere atıyorum, üç gün sonra bir siyasetçi bulup geri geliyor. Kimseyi yerinden oynatamıyorum. Oynatsam kıyamet kopuyor. Kurumdaki personeli beş saat çalıştırabilsem sorunların büyük kısmını çözeceğim' dedi.

MEKTUPLA PARA

Alagöz, 1996 yılında personelin 42 milyar 380 milyon lirayı zimmetine geçirdiğini ve kurumun bunları ödemek zorunda kaldığını belirterek, vatandaşlardan mektupla para ya da değerli eşya göndermemeleri konusunda uyardı. Alagöz, 'Bunların bir kısmının işine son verildi. Bir kısmı ise hapiste yatıyor. Ancak ben vatandaşlardan rica ediyorum, mektupla para göndermesinler' dedi.

Alagöz, posta müdürleri ile özel dağıtım şirketleri ile içli dışlı olduğunu söyledi. Alagöz, 'Posta Müdürleri'nin büyük çoğunluğu bilhassa İstanbul'da, müdürlük vasfından çıkmışlar. Bir münibüs almışlar, mektup dağıtıyorlar. Dağıtım şirketleri iyi seçilmemiş. Dağıtım şirketleri ile müdürler içli dışlı olmuş' dedi.

Alagöz, 1998 yılı sonuna kadar da 'eğer başarabilirse', dağıtım şirketlerinine son vereceğini söyledi. Alagöz, 'Böylece hem ben hem de personelim şaibelerden kurtulacak' diye konuştu.

Telekom Genel Müdürlük binasının içinde kalmış bir Posta Müzesi'nin olduğunu belirten Alagöz, müzeyi 5 yıldır kimsenin ziyaret etmediğini, buna rağmen kendisinden önceki genel müdür tarafından müzenin yeniden düzenlenmesi için 100 milyar liralık ihaleye çıkıldığını söyledi. Alagöz, ihaleyi iptal ettiğini de vurgulayarak, bu müzeyi de kaldıracağını bildirdi.

HESAPSIZ ALIMLAR

Alagöz, kendisinden önce kurumun hesapsız alımlar yaptığını da söyledi. Alagöz, 'Örneğin tonlarca on bin liralık, yirmi bin liralık seyahat çekleri basılmış. Hiç kimse enflasyonu düşünmemiş. Şimde kim kullanacak, 10 bin liralık çekleri. Yine, bir çok şube karton kutu bulamezken, tonlarca karton kutu alınmış. Yer yokluğundan yağmurun altına yığılmış hepsi de dağılmış. Senin hiç istatistiğin yok mu, yılda ne kadar karton harcanır, ne kadar çek kullanılır' dedi.

Kendisine gelen bütün alımları imzalamadan önce, depodaki mevcut durumunu saydırdığını belirten Alagöz, 'Geçen gün bana 40 milyar liralık sandalye alımı için teklif getirdiler. İmzalamadan önce depoya baktırdım, yüzlerce sandalye var. Bunların bazıları kırılmış. Sandalyeleri tamir ettirdim ve dağıttım. Kimse de sandalyesinden şikayetçi değil. Ne oldu, 40 milyar lira kendi cebimize kaldı' diye konuştu.

İş yapmayan 25 müşavir

Disiplini, ‘‘zaman ve paranın’’ yerinde kullanılması olarak tanımlayan Nuri Alagöz, 'Genel Müdürlük'te tam 25 tane müşavir var. Bunlar hiç bir iş yapmadan devletten para alıyor. Yine, başka hiç bir kurumda görülmeyen bir uygulama daha var. Yedek müdürlük. Şimde burada, müdür, amir ve şefin dışında, bir de yedek müdürlük makamı var. Sadece Ankara'da 30, Türkiye genelinde ise 250 tane yedek müdürüm var. Bu yedek müdürlerin görevi, asıl müdür hastalanınca yerine bakmak. Böyle bir olay görülmemiştir. Bu kişiler de devletten milyarlarca lira para alıyorlar' dedi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle