GeriEkonomi Nükleer silahlanmayı kurban psikolojisi besler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nükleer silahlanmayı kurban psikolojisi besler

TÜSİAD (Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği) Başkan Yardımcısı Cem Duna, nükleer caydırıcılığın gerçek anlamda güvenlik getirebileceğine ilişkin inançların boş olduğunu söyledi. Duna, nükleer silah yarışının uluslararası ilişkilerde içe kapalılık, yalnızlık, kuşatılmışlık ve kurban psikolojisiyle beslendiğini ifade etti.

Duna, devletleri karşı karşıya getirenin birbirlerinin niyetlerinden duydukları kuşku olduğunu belirtti. Nükleer silahların devletler arasında yaşanan köklü sorunları ve bunun sonucunda derinleşen güvenlik açmazını bertaraf etmede geçerli bir yol olmadığını kaydeden Duna, ‘Nükleer silah yarışında herkes birbirini geçmeye çalışacağından caydırıcılık hep eksik kalacaktır’ dedi. Duna, nükleer silahlara sahip olmanın ulusal gücün en önemli unsurlarından biri olarak görmenin yanlış olacağını dile getirdi.

Duna ayrıca, Türkiye’nin Ortadoğu’yal ilgili politikasının barışçıl ve demokratik bir sistemin desteklenmesi yönünde olması gerektiğini kaydetti. Duna, ‘Türkiye bunu sadece bir ilke, bir ideal olarak değil, hayati çıkarları için de savunma durumundadır’ diye konuştu. Duna sözlerine şöyle devam etti: ‘Türkiye hem Ortadoğu hem de Avrupa’nın güvenliği için önemli bir unsurdur. İçinde bulunulan bu durumun diplomatik potansiyeli ortaya koymak için bir fırsat olarak kullanmak gerekir.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle