Nükleer santralda yüzde 25 kamu payının arkasında ‘ülke riski’ var

Merve ERDİL / ANKARA
10.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Hürriyet, Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in ziyaretiyle gündeme gelen, nükleer santral ihalesinde “kamu hissesi” modelinin perde arkasına ulaştı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın, bu konuda Rusya Enerji Bakanı Sergei Shmatko’ya, “Ülke risklerinin azaltılması için yüzde 25 kamu hissesiyle katkı sağlanabilir” diyerek, Finlandiya’da kurulan bir nükleer santralın çok daha düşük bir fiyata mal olduğunu örnek verdiği öğrenildi. Dışişleri Bakanlığı kaynakları, nükleer santral ihalesine yönelik Türk ve Rus bakanların konuşmalarına ilişkin bilgi aktardı. Buna göre Yıldız, Rus Bakan Shmatko’ya, “Bu sürecin başındayız. Bu 25-30 yıllık bir tercih. Ancak verilen mali teklifle ilgili bazı konuların irdelenmesi lazım. Örneğin Finlandiya’da bin 600 megavatlık bir santral 3 milyar Euro’ya mal oluyormuş” dedi.

Yüzde 25 kamu hissesi
Shmatko ise Finlandiya’daki santralın bir-iki yıl geciktiğine ve maliyetinin katlandığına işaret etti. Rusya Başbakan Yardımcısı Igor Seçin de “Nükleer ihalesinde teklif sunan Atomstroyeksport da teklifi indirmek için çaba gösteriyor” dedi. Yıldız ise tarifenin indirilmesi yönündeki güçlüklere ilişkin ifadelere saygı duyduğunu, ancak fiyatın yüksek olmasında etkili unsurların tespit edilmesi gerektiğini belirterek, “Ülke risklerinin azaltılması için yüzde 25 kamu hissesi olabilir” diye konuştu. Yıldız, Bulgaristan’daki nükleer santralın ihale modeline ilişkin de sorular sordu ve Bulgaristan’daki santralın yatırım maliyeti ve tarifesiyle, Türkiye’ye önerilen tarife arasında fark bulunduğuna dikkat çekerek, “Hesaplar gözden geçirilmeli” uyarısında bulundu.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı