GeriEkonomi Nükleer santral için Fransa da devreye girdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nükleer santral için Fransa da devreye girdi

Nükleer santral için Fransa da devreye girdi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya ve Japonya’dan sonra Fransızların da Türkiye’de nükleer santral kurma yönünde talebleri olduğunu açıkladı.

TKİ tesislerinde enerji sektöründe 2010 yılı değerlendirmesi ve 2011’e ilişkin toplantı düzenleyen Yıldız, nükleer santral için Japonya ile devam eden görüşmelerin yanı sıra Fransızlar’la da görüştüklerini söyledi.
Fransızlar’ın Türkiye’de nükleer santral yapma talebini değerlendirdiklerini belirten Yıldız, 3 ekip kurduklarını, Rusya, Japonya ve Fransa masası oluşturduklarını, Fransa ile alakalı da bir çalışma başlattıklarını kaydetti. Şu anda Japonya ile görüşmeleri ağırlıklı olarak sürdürdüklerini belirten Yıldız, Fransa’da hangi şirketlerin istekli olduğuna ilişkin bir soru üzerine de, Fransa’da Areva, GDF ve EDF gibi önemli enerji şirketlerinin bir kısım tekliflerinin olduğunu ifade etti. Yıldız, Japonya ile görüşmeleri öne almak kaydıyla bunu değerlendirdiklerini sözlerine ekledi.
İran’a ödeme yok
  Mersin-Akkuyu’da bir nükleer santral yapımı için Rusya ile anlaşan, Sinop’taki santral için de Japonlarla bir ön anlaşma imzalayan Türkiye’de üçüncü bir nükleer santral için de İğneada’nın adı geçiyor. Bu arada, bugün İran’a gidecek olan Yıldız, bu gezide fiyat indirimi dahil bir çok konunun gündeme geleceğini söyledi. “Al ya da öde” kapsamında alınacak doğalgazın parasının anlaşmalar gereği avans olarak ödendiğini, 5 yıl içerisinde de bunu kullanma hakkı olduğunu kaydeden Yıldız, “Biz bu parayı veriyoruz ve unutuyoruz” şeklinde bir yanlış anlama olduğunu söyledi. “2011 yılında İran’a al ya da öde’den dolayı bir rakam ödemeyeceğiz” diyen Yıldız, şöyle konuştu: “Azerbaycan’a çok az bir miktarda ödeyeceğiz, Rusya’ya ağırlıklı olarak al ya da öde’den dolayı bir rakam ödeyeceğiz ama bu rakam bizim kullanmadığımız gaz için ödenen avans rakamıdır. Belki 2 yıl içerisinde tüketimlerimiz arttıkça, belki 3’üncü yılda bu gazı alacağız, o zaman da bedel ödemeksizin alacağız. Al ya da öde bir bağış rakamı, karşılıksız verilen rakam değildir. Bir avans niteliğindedir.”

Türkiye’den Boğazlar’da ‘altın frank’ resti

ENERJİ Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin Boğazlardaki trafiği azaltmak için Montrö Anlaşması’ndaki ‘altın frank’ maddesinin işletilebileceğini açıkladı. Bu madde uygulanırsa mevcut geçiş ücretleri katlanacak. Yoğun tanker geçişi konusunda Türkiye’nin hassasiyetlerinin son noktaya geldiği uyarısını yapan Yıldız, “İstanbul’u hiçbir şekilde riske atamayız” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle