Nükleer ihalesine Başbakanlık rötarı

Hürriyet Haber
02.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, katılan konsorsiyumlar açısından son uzatma tarihi önceki gün dolan Akkuyu Nükleer Santral İhalesi'nde Başbakanlığın bazı kurumlardan istediği görüşlerin henüz ‘tamamlanmaması’ nedeniyle karar verilemediğini söyledi.

‘‘Bizim arzumuz, bu konudaki kararlılığımızı göstermektir’’ diyen Ersümer, çok kısa bir süre sonra karar açıklayabilecek duruma gelineceğini söyledi.

Enerji Bakanı Ersümer, Kanada Yatırımlar ve Gelirler Bakanı Martin Cauchon'u kabul ederek bir süre görüştü. Kanada, Akkuyu Nükleer Santral ihalesine teklif veren üç gruptan AECL'nin taraflarından birini oluşturuyor. Ersümer, soru üzerine Kanadalı Bakan'ın ziyaretinin ‘bir tesadüf’ olduğunu belirterek, önceden programlanmış bu görüşmede, bu ülkenin yapacağı beş hidroelektrik santral projesinin yanısıra, Akkuyu ihalesinin de gündeme geldiğini söyledi.

TEAŞ Genel Müdürlüğü'nden son durum hakkında bilgi alacağını belirten Ersümer, ‘‘Üç gün, bir hafta bir ay diye bir süre veremem. Ama Enerji Bakanlığı olarak bir an önce karar vermek arzusundayız’’ dedi. Ersümer, bir gazetecinin ‘‘Görüş istenen yerler stratejik öneme sahip kurumlar mı?’’ sorusuna, kendilerinin bu sürecin dışında olduğu yanıtını verdi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı