GeriEkonomi Nükleer enerjide kamu payı iptal getirmez 15 sent yüksek sayılır
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nükleer enerjide kamu payı iptal getirmez 15 sent yüksek sayılır

Nükleer enerjide kamu payı iptal getirmez 15 sent yüksek sayılır
refid:12311121 ilişkili resim dosyası

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in son ziyaretinde gündeme gelen nükleer enerji ihalesindeki fiyat için “15 küsur sentlik elektrik fiyatından hoşnut değiliz. Bu fiyat Türkiye’de üretilen elektriğin ortalama fiyatından yüksek” dedi.

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, nükleer santral ihalesinin kamu payı nedeniyle iptal edileceği yönündeki haberlere karşı çıkarak, “5710 sayılı nükleer santral kuruluşu kanununun altıncı maddesi şu yetkiyi veriyor: ‘İhaleyi alan bir şirket kamu şirketiyle belli oranlarda ortaklık yapabilir’ diyor zaten. Kanun bunu söylüyor zaten. Yarışma sonucunda kazanan firmanın istemesi halinde belli oranlarda ortaklık yapabilir diye kanun maddesi var” dedi. 

Fiyatı ucuzlatırsa lehime

Yıldız, yüzde 15 veya 25’lik kamu hissesini fiyat indirimi için öngördüklerini belirterek, şöyle konuştu: “Fiyatın daha ucuza gelmesini sağlıyorsa bu önemli bir etkendir. İster başında ister sonunda olsun, biz neresinde görmüşsek olayı bu bir gerçektir. Kamu hissesiyle beraber birtakım risklerin satın alması ucuzlayabiliyorsa o zaman ben bunu ülkem lehine değerlendirmek durumundayım. Yüzde 100’ü özel olan şirkete yüzde 25 kamu ortak olacak. Yatırımdan işletmeye kadar yüzde 25 ortaklık. Ama oran yüzde 25’i aşmayacak.”

İhale sürecini eleştirdi

Taner Yıldız, ihale sürecini ve 21 centlik teklifi eleştirerek, “Bu fiyatı tek firmayla bulduysak bir eksiklik görünüyor” dedi. Yıldız, nükleerde yüzde 15-25’lik kamu payının fiyat üzerindeki etkisine dikkat çekti, “İhaleden önce böyle olsa (kamu payı konsa) fiyat değişirdi. Daha çok katılımcı bile olabilirdi” yorumunu yaptı. Yıldız, süreci en geç eylülün ikinci haftasına kadar sonuçlandırmaları gerektiğini kaydetti.

Fiyattan hoşnut değiliz

Aksa Grubu’nun santral açılışı nedeniyle Antalya’da bulunan Yıldız, gazetecilerle sohbet toplantısı sırasında şu değerlendirmeyi yaptı: “Fiyattan memnun değilsek ortada eksiklik var demektir. Bu kimden kaynaklanıyor, bizden mi, teklif verenlerden mi vermeyenlerden mi kaynaklanıyor bunun üzerine gitmek lazım. Ortaya çıkan rakam Türkiye’de üretilen elektriğin ortalama fiyatının üzerinde. 15 küsur sentlik fiyat çok yüksek. Biz bundan hoşnut değiliz. Nükleer santralı yapmamız şart, ancak bu makul fiyatlarla olmalı. Nükleer enerjinin iki temel bileşeni var. Bunlardan biri teknik diğeri ise finans konusu. Finans maliyeti zannediyorum beklenenin üzerinde çıktı.”

Yüce Divan endişesi var mı

Yıldız, fiyat teklifinin aşağıya çekilmesinin doğru olduğunu ancak bunun hangi usüllerle yapılacağının önemli olduğunu kaydetti. Yıldız, “Şartname tek teklif gelmesi üzerine kurulu değil. Daha çok katılım olsun isterdim” dedi. Yıldız, Yüce Divan eleştirileri ve bu yönde endişeleri bulunup bulunmadığına yönelik ise, “Doğru yapıyorsak öyle bir düşünceye kapılmamak gerekiyor” karşılığını verdi.

Elektrik zammı henüz belli değil

TANER Yıldız, enerji KİT’lerinin enerji içi ve dışı borçlanmalarını en aza indirmeleri gerektiğini belirterek mahsuplaşma  çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Yıldız, elektrik zammı için “Henüz belli değil” dedi.

İran’la tahkim sonucu tahsilatı yaptık

ENERJİ Bakanı Taner Yıldız, İran’la bir süredir devam eden tahkim davasını kazandıklarını belirterek, “Hukuk devam ediyor ama biz tahsilatı yaptık” dedi.

Bakanın 40 gün tatilini duydu, ağzı açık kaldı

ENERJİ Bakanı Taner Yıldız, yaz tatili konusunda şu anekdotu aktardı. ”Danimarkalı mevkidaşımla görüşüyordum, ‘Tatile çıkıyorum’ dedi. ‘Bir-iki haftaya geleyim mi?’ diye sorunca ‘Yok benim tatilim 40 gün’ karşılığını aldım. Ağzım açık kaldı. Ama ben 4-5 günden fazla işten uzak kalamıyorum.”

Akaryakıtta ÖTV zammı zorunluluktu

TANER Yıldız, akaryakıtta tavan fiyat uygulaması konusunda şunları söyledi:
“EPDK kurul üyeleri gelecek hafta tekrar oturacak. İyi bir nokta çıkacağını düşünüyorum. Bu  mali yükümlülüklerden kaynaklanıyor. ÖTV zammı Maliye Bakanı istediği için değil, zorunluluktan kaynaklandı.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle