GeriEkonomi Nükleer enerji için ihale maratonu başlıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  13
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nükleer enerji için ihale maratonu başlıyor

Nükleer enerji için ihale maratonu başlıyor
refid:3958462 ilişkili resim dosyası

Yapımı yeniden gündeme gelen nükleer santrallar ile ilgili görüşme maratonu, ABD’li Westinghouse yetkililerinin Ankara’daki temasları ile başladı. Kurulması planlanan ilk nükleer santralı için başta ABD olmak üzere Avrupa’nın birçok reaktör üreticisi firma ile Türkiye’nin önde gelen inşaat ve montaj firmalarının yarışması bekleniyor.

Geçtiğimiz yıllarda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından açılan ilk ihaleyi de ENKA İnşaat liderliğindeki grupla kazanan ancak daha sora iptal edilen ihalede de konsorsiyum lideri olarak tanınan ABD’li Westinghouse firması yetkililerinin Ankara’da proje ile ilgili bilgi alarak açılacak ihaleye ön hazırlıklar yaptığı öğrenildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı TEAŞ Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek nükleer santral projesi ile ilgili yer seçimi ve kurulacak santralın kapasitesi ile projenin maliyeti yapılacak uluslararası ihale sonrası gelecek olan tekliflerden sonra belirlenecek.

YERLİ VE YABANCI FİRMALAR: Yılda yaklaşık 10 milyar kilovatsaat enerji üretimine sahip olacak nükleer santral yapımı için açılan uluslararası ihaleye daha önce dünyanın önde gelen yerli ve yabancı firmaları teklif vermişlerdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yeniden yapımı gündeme gelen ihaleye geçen sürede enerji sektöründe önemli yatırımları üstlenen yerli yabancı firmalarının yanı sıra bu teknolojiye sahip bazı yabancı firmaların da katılması bekleniyor. 1997 yılında dönemin hükümeti tarafından uluslararası düzeyde ihale edilen ihaleye şu konsorsiyumlar katılmıştı:

NPI Konsorsiyumu: Siemens (Almanya), Hochtief (Almanya), Framatom (Fransa), Gec-Alsthom (Fransa), Campenon Bernard (Fransa), Garanti-Koza (Türkiye), Tekfen (Türkiye).

Westinghouse-Mitsubishi Konsorsiyumu: Westinghouse (ABD), Raytheone and Duke (ABD), Mitsubishi Heavy Int. (Japonya), Enka İnşaat (Türkiye), MNG (Türkiye).

AECL Konsorsiyumu: AECL (Kanada), Hitachi (Japonya), Itochu (Japonya), Gama Endüstri (Türkiye), Güriş İnşaat (Türkiye), Bayındır İnşaat (Türkiye), Ansoldo (İtalya), Daiwoo (Güney Kore).

Yorumları Göster
Yorumları Gizle