GeriEkonomi Novartis: Türkiye kilit ülkemiz artık araştırmaya yükleneceğiz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Novartis: Türkiye kilit ülkemiz artık araştırmaya yükleneceğiz

Novartis: Türkiye kilit ülkemiz artık araştırmaya yükleneceğiz
refid:3825070 ilişkili resim dosyası

Novartis’in İlaç Bölümü CEO’su Thomas Ebeling, Türkiye’yi de kapsayan Emerging Growth Markets’da (EGM) yüzde 17 büyüdüklerini bildirdi. Novartis EGM Başkanı Jesus Acebillo da, "Bana bağlı 50 ülke arasında Çin, Rusya ve Hindistan da var. Ancak, en kilit ülke Türkiye. Türkiye’de üretim mükemmel. Şimdi Türkiye’nin daha yüksek katma değer için araştırmaya yönelmesini istiyoruz" dedi.

DÜNYANIN önde gelen ilaç gruplarından Novartis’in İlaç Bölümü CEO’su Thomas Ebeling, 2005’te yüzde 17’yle en yüksek büyümeyi Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ve 50 ülkeyi kapsayan Emerging Growth Markets’da (EGM) sağladıklarını söyledi. Novartis EGM Başkanı Jesus Acebillo da, "Bana bağlı 50 ülke arasında Türkiye, Çin, Rusya ve Hindistan öne çıkıyor. Bunlar arasında da bizim için en stratejik ve kilit öneme sahip ülke Türkiye’dir" dedi.

32.2 MİLYAR DOLAR: Novartis Grubu’nun Başkan ve CEO’su Daniel Vasella, net satışlarının 2005’te yüzde 14 büyüyerek 32.2 milyar dolara ulaştığını söyledi. Thomas Ebeling de, dünyada en yüksek büyümeyi yüzde 17’yle Türkiye, Rusya, Çin ve Hindistan’ın başını çektiği EGM ülkelerinde sağladıklarını belirterek, "Satışlarımızdaki artış Avrupa’da yüzde 5’te kalırken, Japonya’da yüzde 9, ABD’de yüzde 10 oldu. EGM ülkelerindeki satışlarımız toplam 2.1 milyar dolara ulaştı. EGM bölgesindeki büyümede Türkiye ve Çin’in payı büyük" diye konuştu.

MÜKEMMEL ÜRETİM VAR: Novartis EGM Başkanı Acebillo şunları dile getirdi: "Benim bölgemdeki en stratejik ve kilit ülke Türkiye. Ülkeniz şu anda bizim açımızdan Çin, Hindistan ve Rusya’dan daha önde ve öncelikli. Türkiye’de mükemmel bir üretim var. Hem ilaç üretim maliyetleri düşük, hem de çok hızlı gelişiyorsunuz. İlaçla ilgili araştırmalar açısından da üniversite altyapınız da uygun. Bu yüzden Türkiye’ye çok önem veriyoruz."

SIRA ARAŞTIRMADA: Jesus Acebillo, Türkiye’nin sadece mükemmel ilaç üretimiyle yetinmemesi gerektiğini kaydederek, şöyle konuştu: "Türkiye’nin ilaç sektöründe artık daha yüksek katma değere yönelmesi gerekiyor. Bizim Türkiye’ye dönük planlarımız içinde de bu var. Türkiye’nin ilaçta araştırmayla da yönelmesini istiyoruz. Üretim ve üniversite altyapınız buna müsait. Novartis olarak da bu yönde size her türlü desteği vermeye hazırız."

KLİNİK ARAŞTIRMA: Novartis’in Ar-Ge Bölümü Başkanı James Shannon ise, Türkiye’de araştırmaya dönük hedeflerini şöyle açıkladı: "Türkiye için öngördüğümüz araştırma faaliyeti daha çok klinik araştırmayı içeriyor. Dünyanın değişik noktalarında klinik araştırmalar da yapıyoruz. Bunlar arasında Türkiye de var. Klinik araştırma için gönüllü hasta havuzları önemli rol oynuyor. Amacımız Türkiye’de klinik araştırma işini daha da büyütmek."

BÜYÜMEYE DEVAM: Jesus Acebillo, "Hexal’ı alıp Sandoz’la birleştirince Türkiye’de de orjinal ilaç üretiminin yanında jenerik ilaçta da öne çıktınız. Türkiye’de bundan sonra daha çok jenerik ilaçla mı büyümeyi düşünüyorsunuz?" sorusunu şöyle yanıtladı: "Türkiye’de orjinal ilaç üretiminde zaten iyi noktalardayız ve büyümeye devam ediyoruz. Önümüzdeki dönemde hem orjinal ilaçta, hem de jenerikte büyümeyi hedefliyoruz. Önceliği jenerik ilaçlara vermemiz söz konusu değil."

FİYAT İŞİ ŞEFFAF: Acebillo, bir başka soru üzerine Türkiye’de ilaç fiyatlandırma politikasını şöyle değerlendirdi: "Türkiye şu anda 5 Avrupa ülkesindeki ilaç fiyatlarını izleyip, ortalamasını alarak içerdeki fiyatları belirliyor. Türkiye’de ilaç fiyatlandırması politikası çok şeffaf yürüyor."

Gelişen ekonomi insanda tansiyonu da yükseltiyor

NOVARTIS Grubu Başkan ve CEO’su Daniel Vasella, grubun 2005 yılı mali sonuçlarını değerlendirirken, dünya ilaç sektöründeki gelişmeleri de değerlendirdi. Vasella şunları söyledi, "Öncelikle insan ömrü giderek uzuyor. Bu durum ilaç kullanımını da etkiliyor. 55 yaştan itibaren hastalık riski daha da artıyor. 65 yaşın üzerindeki her insan en az bir hastalığın pençesine düşüyor. Ayrıca, dünya ekonomisindeki gelişmeler, ülkeler bazındaki değişimler de yaşam kalitesini etkiliyor. Çocuklar eskiden sokakta futbol oynarken, koştururken şimdi bilgisayar başında oyunlar oynuyor. İnsanları tehdit eden hastalıklar da buna göre değişiyor. Obezitenin, hipertansiyon riskinin giderek arttığı görülüyor. Ayrıca ülkelerdeki büyüme oranları arttıkça sağlık harcamalarının da paralel şekilde arttığı dikkati çekiyor."

Türkiye’deki cirosu 434 milyon dolar

NOVARTIS Türkiye, orijinal ilaç üretimiyle geçen yılı 332 milyon dolar ciroyla tamamladı. Novartis Türkiye, 50’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Novartis’in dünyada jenerik ilaç üretimiyle ünlü Hexal’i alıp, Sandoz’la birleştirmesi operasyonu Türkiye’ye de yansıdı. Hexal’la bağlantılı İlsan İltaş, bu çerçevede Türkiye’de Sandoz’la birleştirildi. İlsan İltaş’ın jenerik ilaç üreten fabrikaları da böylece Novartis Türkiye’nin çatısı altına girmiş oldu. Birleşme bu yılbaşında gerçekleşti. Böylece Novartis Türkiye’nin cirosunda 102 milyon dolarlık bir yükselme gerçekleşti. Novartis Türkiye’nin cirosu 434 milyon doları buldu.

Jenerik ilaçta 60 milyar dolarlık fırsat geliyor

NOVARTIS Grubu’na bağlı jenerik (eşdeğer) ilaç devi Sandoz’un CEO’su Andreas Rummelt, çeşitli ülkelerin kamusal sağlık sigortası sistemlerinin maliyet düşürme çabasıyla daha ucuz ilaca doğru yöneldiklerini söyledi. Rummelt, bu gelişmenin dünyada jenerik ilaç pazarının daha hızlı büyümesi sonucunu doğuracağını kaydederek, şöyle konuştu: "2010 yılında patent koruma süresi tamamlanacak toplam 60 milyar dolarlık ilaç var. Bu durum jenerik ilaç üreticilerinin önünü açacak. Biz 2005’te Hexal ve Eon’u alınca dünyanın birçok önemli piyasasında liderliğe yükseldik. Şu anda dünyada ikinciyiz."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle