GeriEkonomi Novartis, Eon’la ‘eşdeğer’ ilaçta dünya lideri olacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Novartis, Eon’la ‘eşdeğer’ ilaçta dünya lideri olacak

Dünyanın en büyük ilaç üreticilerinden İsviçreli Novartis, Alman Hexal ve ABD’li Eon Labs’ı toplam 5 milyar 65o milyon Euro’ya (7.3 milyar dolar) satın alacağını açıkladı. Novartis, satın almalarla, şirkete bağlı Sandoz birimini güçlendirmeyi ve jenerik (eşdeğer) ilaç üretiminde dünya liderliğini hedefliyor.

YÜZDE 67’Sİ:

Novartis’ten yapılan açıklamaya göre, Alman Hexal’ın yüzde 100’ü ile Hexal’ın ortağı olduğu ABD’li jenerik firma Eon Labs’ın ise yüzde 67’si satın alınıyor. Novartis, Eon’un kalan yüzde 31’lik hissesi için de bir teklifte bulunabileceğini açıklandı. Eon’un New York Borsası’nda işlem gören hisselerinin yaklaşık 1 milyar dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor. Dün, satın alma haberinin ardından Novartis’in Zürih’te işlem gören hisseleri yüzde 1.9 oranında yükselerek, 49.33 dolar oldu.

MALİYETLER AZALACAK:

Novartis, satın almalarla oluşan sinerjiyle 3 yıl içinde 200 milyon Euro’luk maliyet tasarrufu yapılmasını da planlıyor. Şirket yetkilileri, bazı departmanların birleştirilebileceğini, bu nedenle işten çıkarmalar da yaşanabileceğini dile getirdi.

JENERİK ÜRETİCİLER:

Novartis’in jenerik ilaç üreten birimi Sandoz, veri koruma süresi sona eren markalı ürünlerin kopyalarını üretiyor. Dünyada 150’den fazla jenerik ilaç üreticisi bulunuyor. Novartis’in CEO’su Daniel Vasella, sanayileşmiş ve gelişen ülkelerde yaşlanan nüfüsun artan taleplerine bağlı olarak ortaya çıkan baskının arttığına işaret ederek, jenerik ilaçların hastaların sağlık bakımlarının karşılanmasında çok önemli olduğunu söyledi.

Jenerik ilaç ne demek

AVRUPA
Birliği (AB) mevzuatına göre jenerik ilaç, orijinal bir ilacın tedavi açısından eşdeğeri olan ilaçları kapsıyor. Bir ilacın jeneriğinin üretilebilmesi için orijinal ilacın veri koruma süresinin geçmiş olması gerekiyor. AB’de bu süre 6 yıl olarak uygulanıyor. Yerli ilaç sektörü, yurtdışında geliştirilmiş pekçok orijinal ilacı, benzer içerikle üretiyor. Jenerik ilaç üretiminde, ‘tedavi edici etkilerinde orijinal ilaç ile aralarında farklılık olmaması’ şartı aranıyor. Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği’ne göre, bir ilacın geliştirilmesi için 880 milyon dolar harcanıyor ve ortalama olarak araştırılan 10 bin molekülden sadece biri ilaç oluyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle