Notunuz yükselişe geçer enflasyon AB’ye uyar

Hürriyet Haber
16.02.2006 - 01:24 | Son Güncelleme:

ULUSLARARASI yatırım bankası Morgan Stanley, Türkiye’nin kredi notunun, bu yılın ikinci çeyreğinden itibaren yükseliş trendine gireceğini bildirdi. Morgan Stanley tarafından hazırlanan rapora göre, Türkiye ekonomisindeki iyileşme, AB sürecinde, kurumsal düzeyde sağlanan yapısal dönüşüm, şeffaflaşma ve siyasi, ekonomik görünümün güçlenmesi nedeniyle, halen ‘BB’ düzeyinde olan kredi notu, bu yılın ikinci çeyreğinden itibaren yükseliş trendine girecek ve iki yıl içinde, kredi notunda ‘yatırım’ derecesine ulaşabilecek. Türkiye’nin, 1990’lı yıllarda da ‘yatırım’ notuna sahip olduğunun hatırlatıldığı raporda, ‘siyasi istikrarsızlık ile yanlış ekonomik programın sonucu olan 1994 ekonomik krizinin, Türkiye’nin kredibilitesine önemli ölçüde zarar verdiği ifade edildi.

İSTİKRARLI DÜŞÜŞ: Enflasyonun istikrarlı şekilde düşüş gösterdiği vurgulanan raporda, bu yıl enflasyonun yüzde 4.3’e gerileyebileceği, gelecek yıl sonunda ise yüzde 3.5’e inebileceği, 2008’de de AB’nin enflasyon kriterinin yakalanabileceği belirtildi. Sıkı para ve maliye politikası ile yapısal reformlar sonucu, son yıllarda ortalama yüzde 6.5 oranında bir faizdışı fazlanın tutturulduğu ifade edilen raporda, bütçe açığının daralmaya devam ettiği, kamu kesimi borçlanma gereğinin azaldığı, kamu açıklarının GSMH’ye oranının yüzde 3’ün altına inerek Maastricht kriterinin yakalandığına dikkat çekildi.

FAİZ DE İNİYOR: Raporda, faiz oranlarının, AB standartlarına doğru istikrarlı azalış içinde bulunduğu, bunun biraz zaman alacağı, ancak kredi notunda alınacak ‘yatırım’ derecesi ile Hazine’nin borçlanma gereğinin azalması neticesinde, ileriki yıllarda AB’nin faiz oranı kriterinin de tutturulabileceği vurgulandı. Morgan Stanley raporunda, en az 10 yıl sürmesi beklenen tam üyelik katılım sürecinden daha önce, Türkiye’nin, tüm AB standart ve kriterlerini tutturabileceği ifade edildi.

HIZLI İLERLEME: Morgan Stanley raporunda, Türkiye’nin, AB ile müzakere tarihini aldıktan sonra çok hızlı bir ilerleme kaydettiği, Kopenhag kriterlerinin karşılandığı, Maastricht ekonomik kriterlerini yakalama yolunda başarıyla ilerlediği vurgulandı. Türkiye ekonomisinin, AB’ye katılım sürecinde ‘uyum ekonomisi’ değişimine uğrayarak AB standartlarını aşama aşama yakalayacağının belirtildiği raporda, bu süreçte, programdan sapılmaması halinde kamu maliyesi ile para politikasına ilişkin AB hedeflerinin de yakalanabileceği kaydedildi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı