GeriEkonomi Notumuz, hakkımızdan biraz düşük
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Notumuz, hakkımızdan biraz düşük

Notumuz, hakkımızdan biraz düşük
refid:14696562 ilişkili resim dosyası

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Yunanistan’daki sıkıntının doğrudan Türkiye’ye fazlaca bir etkisinin bulunmadığını söyledi.

Babacan, Uluslararası Menkul Kıymet Birlikleri Konseyi (ICSA) Genel Kurulu kapsamında gerçekleştirilen “Kriz Sonrası Küresel Finans Sektörü  Düzenlemeleri” konulu konferans sırasında bazı katılımcıların sorularını yanıtladı. Yunanistan ile Türkiye’nin finansal açıdan bakıldığında çok fazla bağımlılığının, fazla bir borç alacak ilişkisinin olmadığının altını çizen Babacan, Yunanistan ile ticaretin nispeten düşük miktarda olduğunu söyledi. Babacan, “15 Haziran’da Orta Vadeli Mali Program ile birlikte Mali Kuralı birleştireceğiz dediniz. Bununla birlikte Türkiye’nin yatırım yapılabilir ülke statüsüne çıkışında sizce etkisi ne olur?” şeklindeki sorusunu da şöyle yanıtladı: “Bunu kredi derecelendirme kuruluşları açısından soruyorsunuz. Biliyorsunuz bu son krizde kredi derecelendirme kuruluşlarının neye göre, nasıl ülkelere kredi verdiği de epeyce bir sorgulandı. Bizim şu andaki risk primimize  baktığımız zaman baslında kredi notumuzun çok daha ötesinde olduğumuzu herkes görüyor. Bütün dünya görüyor. Ama nihayetinde o kuruluşların kendi kararıdır, kendi tercihidir, bizim onlara da  eleştirecek onlara baskı yapacak durumumuz da yok. Ama şu kanaat de var; Türkiye’nin kredi notu hak ettiğinin bir miktar altında.”

30 büyükelçilik Afrika’yı kapsar

BAŞBAKAN Yardımcısı Ali Babacan, “12 büyükelçiliğimizi şu anda 30 büyükelçiliğe çıkarıyoruz Afrika  genelinde. Böylece Afrika nüfusunun yüzde 95’inde Türkiye’nin diplomatik büyükelçi sıfatıyla temsili söz konusu olacaktır” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle